29. 11. 2013

František Ošmera je členem Sboru dobrovolných hasičů v Koněšíně. Jako zaměstnanec elektrárny přihlásil hasiče do projektu Zaměstnanecké granty. Uspěli.

Získali jste necelých 28 000 Kč, na co přesně je použijete?

Nakoupíme výstroje pro sportovní aktivity nejmladších mládežnických družstev, která nahradí současnou nevyhovující dvacet let starou výstroj. Konkrétně to budou hadice, proudnice, savice, přilby. Modernizace výstroje přispěje k lepším sportovním výkonům mládeže, zefektivní jejich přípravu a bude motivací k udržení či rozšíření zájmu mládeže o tento druh sportu.

Je v Koněšíně zájem o požární sport?

Ano, celkem je o sport zájem. Ale musíme k tomu mladé vést. Vybavení, které používají dospělí, není pro malé děti vhodné a je prakticky nepoužitelné. Díky novému vybavení je zase více k požárnímu sportu přitáhneme. Není to lehké a levné modernizovat výzbroj a výstroj, ale musím pro to udělat maximum.

Do mladých hasičů vkládáte velkou naději…

Ano. Působíme na okrskové úrovni, soutěžíme s okolními obcemi, které patří pod náš požární okrsek. Ale samozřejmě s těmi malými se dá jezdit po krajských a celostátních soutěžích.

Pomáháte s mladými hasiči. Jaké to je vést děti k hasičskému sportu?

Nejsem sám jejich hlavní vedoucí, u toho musí být víc lidí. Není to jak ve fotbale, kam přijde jeden trenér. U požárního sportu při tréninku mladých jsou potřeba alespoň čtyři silní chlapi. Je to dáno tím, že potřebujeme připravit hadice, stříkačku a další.

Jak se daří vašemu mužskému požárnímu družstvu?

Poslední rok měli dost smůlu, ale nacvičeno mají dost. Problém je v tom, že většinou jim selže technika. Ta naše stříkačka je taková babička, která v tom momentě, kdy má zafungovat, tak zklame. Ale je to přece sport.

A co ženský oddíl?

Máme mladší oddíl žen, starší oddíl žen.

V Koněšíně je každý druhý občan hasič?

No, ono to tak na té vesnici bývá. Žen je opravdu hodně. Neřeknu přesné počty, ale odhaduji, že to ta polovina hasičů bude.

Vzpomenete si na nějaký letošní výjezd?

Hořel les u Koněšína a tam jsme zasahovali. Našich šest členů je v Krajském integrovaném záchranném sboru, takže mají nakoupenou výbavu, nehořlavé oblečení, boty, přilby. Právě ti se účastní přímo těchto výjezdů.

S hasiči je spojována také kultura v obci. Jak je to v Koněšíně?

Nejdůležitější kulturní poslání, ať už jsou to tedy hasiči nebo jiné dobrovolné spolky v obcích, je pořádání poutí. V Koněšíně  máme pouť na sv. Bartoloměje, takže je to kolem 24. srpna. To znamená připravit páteční zábavu, sobotní i nedělní. Postavit sobotu máju v, která se u nás dělá tradičně holýma rukama. Pořádání poutě je jediný zdroj příjmů na dva roky. Střídáme se totiž každý rok se sportovci.  Polovina hasičů je i sportovců, tak ti mají tyto starosti každý rok.