Dne 12. října 2024 uplynulo 190 let od narození Jana Kočího, českého starosty a nejvýznačnějšíhoveřejného pracovníka v Ivančicích druhé poloviny 19. století.
Měl hlavní zásluhu na volebním vítězství českých kandidátů do městského zastupitelstva, kterým se otevřela cesta k národnímu i kulturnímu rozvoji Ivančic. Po desetiletém působení německého starosty města Karla Panowského, majitele zdejšího Panského mlýna, zvítězila v roce 1877 v obecních volbách úplně česká strana a do čela města byl zvolen tehdy třiačtyřicetiletý Jan Kočí, krejčovský mistr.
Tento energický, prozíravý člověk s širokým rozhledem a hlubokými vlasteneckými city se významně podílel na rozkvětu města, ve kterém již v té době probíhal čilý hospodářský a kulturní rozvoj. Jan Kočí stál u zrodu Občanské záložny (ve své době nejvýznamnějšího peněžního ústavu jihozápadní Moravy), o jejíž založení se nejvíce zasloužil. Byl zvolen do desetičlenného výboru a stal se pokladníkem. Za jeho starostenství bylo celé představenstvo záložny zastoupeno v městské radě. Záložna tak spolupracovala s městem. Podporovala veškeré kulturní akce, a především české školství, neboť právě za činnosti Jana Kočího byly místní školy přeměněny na ryze české. Jejich ředitelem se stal František Charvát, pozdější okresní školní inspektor. Jan Kočí stál v roce 1879 u vzniku Hasičské jednoty a stal se jejím prvním předsedou. Za jeho starostování byla ve městě zřízena mateřská školka, pokračovací průmyslová škola, zavedené telegrafní spojení a byly vydlážděny některé části města. Mezi starosty, kteří od 2. poloviny 19. století postupně spravovali město, patřil Jan Kočí k nejvýraznějším osobnostem. V čele města stál po třináct let až do své smrti která ho zastihla 4. května 1890.
Rodný dům Jana Kočího, tzv. „měšťanosty“ (tj. starosty města), je v ulici T. Procházky č. 11. Čestný hrob má na ivančickém hřbitově při horní cestě. Na pomníku jsou vyryty verše: „K lidem ducha vrátils město rodné, obrodou škol učinils je baštou, skálou. Činů Tvých vzor veď nás k práci pro vlast plodné, Ivančic chloubo. Hvězdou vůdčí buď nám stálou.“