Alfons Mucha je jedním ze dvou nejslavnějších ivančických rodáků. Škála jeho tvorby je velice široká a patří do ní také návrh prvních československých bankovek. Kulturní informační centrum Ivančice ve spolupráci s Českou národní bankou, Státní tiskárnou cenin a Městem Ivančice vydává již čtvrtou z těchto bankovek jako novotisk.
Jedná se o bankovku v nominální hodnotě 20 Kč. Z historického a odborného hlediska se k vydání bankovky vyjádřil JUDr. Jaroslav Moravec, Ph. D. z České národní banky: „Alfons Mucha byl autorem rubové strany, na níž ztvárnil dvojici portrétů, tentokrát však nikoliv ženských, ale mužských, totiž mladého legionáře. Lícní strana byla firemním dílem Druckerei für Wertpapiere, tedy Tiskárny cenných papírů Rakousko-uherské banky ve Vídni. Ačkoliv se u firemních děl konkrétní osoby neuváděly, je z různých souvislosti zřejmé, že autorem lícní strany byl rakouský malíř a grafik Rudolf Junk, spoluautor i dalších československých státovek I. emise a také několika rakousko-uherských a rakouských bankovek korunové a schillingové měny.
Na čtyři medailony v šestnáctiobloukovém orámování použil původně Junk zemské znaky Čechy, Moravy, Slezska a Slovenska s nekorunovanými heraldickými zvířaty, přičemž výtvarným vzorem byly zjevně zemské znaky podle Muchova návrhu na stokorunu, která byla vydána jako vůbec první. Pravděpodobně proto, že pro takto pozdně vydanou státovku již nebylo přijatelné nepoužití oficiálních státních symbolů, byly na upraveném návrhu zemské znaky nahrazeny korunovaným českým lvem. Konečná podoba lícní strany je však ještě odlišná. Státní symbolika v podobě prozatímního státního znaku v úřední podobě byla vmontována do tiskové operace s přetiskovým rastrem a původní zemské znaky nahradily dvě dvojice dívčích portrétů od Alfonse Muchy. Horní dvojice vznikla pravděpodobně reprodukcí a úpravou portrétu použitého krátce předtím na rub pětisetkoruny, dolní dvojice zase reprodukcí a úpravou portrétu použitého na české straně poukázky Zemské banky království Českého a také na nerealizovaných návrzích poštovních známek.
Tiskové podklady zhotovila Tiskárna cenných papírů Rakousko-uherské banky ve Vídni, o tisk se dělily Knihtiskárna Politiky v Praze a Česká grafická Unie v Praze. První československá dvacetikoruna nese datum 15. dubna 1919 a faksimile podpisu Aloise Rašína, který však v době jejího vydání už 6 měsíců ministrem financí nebyl. Do oběhu byla dána 31. ledna 1920 a platila do 30. června 1928, kdy byla plně nahrazena první bankovkou Národní banky Československé 20 Kč vzor 1926.“
Novotisk vydaný v roce 2024 připomíná 85. výročí úmrtí Alfonse Muchy. Stejně jako státovky 100 Kč, 500 Kč a 10 Kč vydané v letech 2018, 2020 a 2022 není ani 20 Kč prostou reprodukcí původní bankovky. Rubová strana byla vytvořena z originálního kresebného návrhu Alfonse Muchy, který se dochoval ve fondu České národní banky, lícní strana pak ze skici ze soukromé sbírky v Rakousku. První československá dvacetikoruna tak po 105 letech dostala podobu, jakou by pravděpodobně měla v případě, že by byl použit původní návrh Rudolfa Junka.
Novotisk bankovky se liší samozřejmě také použitým materiálem a technologiemi. Bankovka je zhotovena na ceninovém papíru s vodoznakem a s vlákny, pro číslování byla použita technika knihtisku. Při pohledu na bankovku si můžete všimnout plynulého přechodu jednotlivých odstínů barev – tato technologie se odborně nazývá iris a je jedním z ochranných prvků. Zajímavostí je, že je na bankovce umístěn znak města Ivančice, který je vyhotovený speciální barvou viditelnou pouze pod UV zářením.
Ve středu 17. července 2024 byla bankovka slavnostně předaná starostovi města Ivančice Milanu Bučkovi a ředitelce KIC Ivančice Magdaleně Černé. Slavnostní představení bankovky proběhlo v pondělí 22. července 2024, od úterý 23. července 2024 je možné bankovku zakoupit v KIC Ivančice za 500 Kč, emise je 6000 ks.