15. 03. 2016

Ve Slavěticích na Třebíčsku se 10. dubna koná místní referendum.

Lidé by v něm měli odpovědět na dvě otázky týkající se stavby nových jaderných bloků elektrárny Dukovany a trvalého úložiště jaderného odpadu. Vyhlášení referenda na návrh přípravného výboru ve čtvrtek večer schválili zastupitelé. ČTK to dnes řekl starosta Slavětic René Moravec (Hasiči Slavětice).

Přípravný výbor shromáždil na podporu vyhlášení referenda podpisy 98 z 235 obyvatel Slavětic. Z celkového počtu obyvatel je 194 voličů. Pro vyhlášení referenda je podle starosty potřebná podpora 30 procent voličů. Volební místnost bude otevřena od 09:00 do 21:00. Náklady na referendum dosáhnou podle starosty odhadem 10.000 korun.

Lidé budou v referendu odpovídat na dvě otázky:

1) souhlasíte se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na katastru Slavětic bez připomínek?

2) souhlasíte se stavbou nových bloků v případě, že vláda bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů obce?

První otázka je podle Moravce rozporuplná. "Ministerstvo vnitra nám doporučilo tuto otázku zamítnout, ale vzhledem k tomu, že návrh referenda podpořilo téměř sto lidí, jsme ji v referendu ponechali," uvedl Moravec.

Starosta upozornil, že při zamítavé odpovědi na obě otázky by mohlo jít o porušení smlouvy o spolupráci s ČEZ, jehož důsledkem by mohla být ztráta pravidelného příspěvku na rozvoj obce ve výši 2,2 milionu korun ročně.

Podle Antonína Kováře z přípravného výboru referenda Slavětice trpí už teď nejen bezprostředním sousedstvím elektrárny, ale na 22 hektarech území obce leží i rozvodna. Občané sami by se podle něj měli vyjádřit, zda chtějí další rozšíření jaderné elektrárny směrem k obci, nebo ne. "Stále se mluví o tom, že všichni chtějí rozšíření, ale lidí se nikdo neptal. Jak všichni propagátoři ví, že my ve Slavěticích všichni tuto výstavbu podporujeme? Nejsme zásadně proti, ale lidé by měli mít možnost se k tomu vyjádřit," řekl Kovář ČTK.

S výstavbou pátého bloku dukovanské elektrárny počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který vláda schválila loni v červnu. Výstavbu prosazují zejména kvůli zachování pracovních příležitostí už řadu let let místní politici i Sdružení Energetické Třebíčsko. Sdružení podle předsedy Vítězslava Jonáše hájí zájmy tří desítek firem a 128 obcí na udržení Dukovan v provozu i po roce 2035, kdy by podle dosavadních předpokladů měly být odstavovány nynější dukovanské reaktory.

V elektrárně pracuje kolem 1100 lidí a podle údajů Energetického Třebíčska je na ni navázáno dalších 400 ekonomických subjektů. Třebíčsko má na Vysočině dlouhodobě nejvíc lidí bez práce. Letos v únoru tam nezaměstnanost činila 8,5 procenta.

ČTK