Náměšť nad Oslavou zahájila v pátek 4. prosince první etapu obnovy stromořadí v ulici Třebíčská. Realizací projektu město vyšlo vstříc dlouhodobému přání místních obyvatel, kteří se do páteční výsadby vzrostlých lip sami zapojili. Obnovu stromořadí, jež v Náměšti na Vysočině odděluje obytnou část města od frekventované silnice, podpořila částkou 150 tisíc korun Nadace ČEZ.
První etapa obnovy původního stromořadí v ulici Třebíčská započala v pátek výsadbovými pracemi, s nimiž po celý den pomáhali sami místní. Zastupitelé totiž vyhověli jejich přání a pro výsadbu aleje, tvořící hranici mezi bytovými domy a rušnou silnicí, letos zakoupili čtyři desítky vzrostlých lip malolistých. „V roce 2009 jsme začali spolupracovat s architektem na projektu věnujícímu se zeleni v našem městě. Po posouzení zdravotního stavu dřevin jsme loni některé z nich byli nuceni vykácet, o to jsme teď radši, že jsme mohli vyjít vstříc veřejnému zájmu
a vysadit lipovou alej, která navrací Třebíčské ulici její původní podobu,“ uvedla Jarmila Wimmerová z MÚ Náměšť nad Oslavou.
Prvních čtyřicet vzrostlých lip v pátek doplnilo zbytky původní aleje v travnatém svahu podél frekventované silnice. Stromořadí chrání přilehlé domy před prachem a hlukem z vozovky
a místním občanům zajistí čistší a zdravější podmínky pro jejich bydlení. Do první etapy obnovy lipového stromořadí obec investovala celkem 229 319 korun, 150 tisíc na projekt získala od Nadace ČEZ.
Nadace ČEZ podporuje česká města a obce ve výsadbě i obnově stromořadí od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu o grantové příspěvky se podařilo vysadit téměř dvě stovky alejí, jen letos jich přibývají desítky. „Náměšť nad Oslavou se problematice městské zeleně věnuje systematicky několik let a své záměry realizuje prostřednictvím otevřeného dialogu s občany, kteří si navíc sami uvědomují benefity zeleně v místě bydliště. Lipová alej podél ulice Třebíčská je ukázkovým příkladem spolupráce, která prospívá jak podobě města, tak zdraví a pohodlí obyvatel Náměště,“ sdělila Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.
Šikovně umístěná zeleň každé město či obci nejen krášlí, ale také je ochraňuje proti přírodním živlům a snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí. Je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumí výkyvy teploty, je významným producentem kyslíku a zároveň vzduch částečně zbavuje škodlivých plynů a pachů. Slouží i jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy.