Jabloně, hrušně a slivoně vysázeli v minulých dnech v Mohelně. Myslivecké sdružení se postaralo o zkrášlení zanedbané lokality. Nadace ČEZ podpořila výsadbu prostřednictvím grantu Stromy.
V Mohelně na Vysočině se členové mysliveckého spolku chopili příležitosti proměnit neudržovanou část městyse v prostor, který bude občanům i zvěři příjemnější. Díky podpoře Nadace ČEZ vysázeli vždy ve stejném počtu 27 stromů – jabloně, hrušně a slivoně. Nová alej o celkovém počtu 81 stromů vytvořila nový prostor pro procházky, do budoucna s příjemnou možností sběru plodů z vysázených stromů.
„Alej vznikla v lokalitě, která byla neudržovaná a díky výsadbě bude krásnou a smysluplnou součástí přírody,“ říká starosta městyse Mohelna Jiří Šanda. „Místo je veřejně přístupné a v budoucnu poskytne užitek nejenom občanům, ale i zvěři,“ dodává Jiří Šanda.
Výsadbu stromů provedli členové Mysliveckého spolku Mohelno, kteří se s nadšením a pečlivostí postarali o každý detail. Jejich úsilí bylo podpořeno Nadací ČEZ, která svým grantem umožnila realizaci tohoto projektu. Díky této spolupráci se podařilo vytvořit místo, které bude dlouhá léta přinášet radost a užitek celé komunitě.
Přípravou k výsadbě bylo vykácení náletového keřového porostu. Stromy vysázeli myslivci podél koryta potoka Štenkrava. Následnou péči o stromy, která je také velice důležitá a nezbytná, si berou na starost zaměstnanci městyse Mohelno.
Grant Stromy Nadace ČEZ funguje už od roku 2011 a za tu dobu podpořil výsadbu více než 137 400 stromů a dalších dřevin za více než 99 milionů korun. Obě čísla pochopitelně narůstají a mění se v čase, kdy průběžně probíhají výsadby stromů již schválených projektů. "Zájem o grant Stromy je stále velký – samosprávy, ale třeba i obecně prospěšné spolky a další neziskové organizace, jako jsou například hasiči, mohou na výsadbu zeleně získat až 150 000 korun," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
„V přijatých žádostech se sice čím dál častěji objevují i další nápady možné výsadby, například zastiňování venkovních sportovišť či koupališť, zakládání arboret či různé možnosti parkových úprav s kombinací další výsadby, ovšem i nadále převažují aleje a stromořadí na okrajích obcí či podél spojujících cest. Kvitujeme to jako fakt, že si všichni uvědomují, jak důležité je navrácení původních druhů dřevin do míst, kde dříve hojně rostly,“ poznamenala Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Žádosti o podporu v rámci grantu Stromy je možné podávat dvakrát ročně. První vlna žádostí na jarní výsadbu probíhá vždy začátkem roku, druhá možnost je v průběhu měsíce června tak, aby bylo možné vysazovat opět na podzim. Podmínky nejen tohoto grantové řízení na webových stránkách Nadace ČEZ www.nadacecez.cz