Vybraní studenti středních škol v elektrárně Dukovany skutečně maturovali. Krátký znalostní test byl ale jen závěrečnou tečkou za odborným programem třídenní stáže Jaderná maturita.
Čtyřicet dva studentů a pedagogů si v termínu od 25. do 27. dubna vyslechla zajímavé přednášky a navštívila provoz elektrárny. „Tuto speciální příležitost každoročně nabízíme především partnerským středním školám v regionu. Chceme seznámit mladé techniky s principy fungování jaderné elektrárny a to nejen teoreticky, ale také prakticky. Účast na stáži je i cestou k budoucí spolupráci se Skupinou ČEZ,“ komentuje koordinátorka Linda Štraubová.
„Překvapilo mě, že studenti mají přehled a dávají během přednášek otázky k věci,“ pochvaloval si aktivitu studentů výcvikový inženýr Vladimír Říha. Studenti si po přednáškách prohlédli strojovnu, havarijní štáb a způsob skladování jaderného paliva a odpadu. Největší zážitek měli z trenažéru blokové dozorny a krytu. „Nevíce mě bavilo převlékání do ochranných kombinéz a odstavování reaktoru,“ podělila se o své zážitky studentka Vlaďka z Gymnázia Moravský Krumlov. Poslední den patřil kromě testu také soutěžím a přednášce předsedkyně Státního úřadu pro bezpečnost Dany Drábové.
O Jadernou maturitu je rok od roku stále větší zájem. Více jak dvě třetiny účastníků stáže plánuje v budoucnu studium na technických vysokých školách a stejný počet uvažuje o spolupráci se Skupinou ČEZ.
Zájem o technické obory na středních i vysokých školách neupadá a mezi nejčastěji volené obory patří právě energetika. To letos v dubnu potvrdil i doc. Jan Fiedler, vedoucí odboru energetického inženýrství VUT v Brně.
Linda Štraubová