Hlavním úkolem Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany je provádění nezávislé kontroly provozu elektrárny, jeho posuzování s odpovídající mezinárodní praxí a informování veřejnosti o těchto poznatcích.
Aby tyto role mohli členové komise odpovědně plnit, musí se nejen pravidelně proškolovat, ale také vzdělávat.
Při letním zasedání se členové komise zúčastnili zajímavé prezentace o přípravě elektrárny na zvládání tzv. těžkých havárií, tedy technického zajištění a přípravy personálu na zvládání jen velmi málo pravděpodobných událostí. Nácviky použití diverzních a mobilních prostředků, jako reakce na události ve Fukušimě, byly zahrnuty do pravidelné přípravy pracovníků dukovanské elektrárny.
Uvolnění covidových opatření v letním období také umožnilo zástupcům OBK prohlédnout si úložiště nízko a středněaktivních odpadů, které se nachází v areálu JE Dukovany a je pod správou státní Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).
Na podzim se členové OBK spolu se zástupci obcí i médií z regionu JE Dukovany zúčastnili prohlídky dvou jaderných elektráren v zahraničí, aby měli možnost srovnání provozu a firemní kultury dukovanské elektrárny s mezinárodní praxí.
První navštívenou zahraniční elektrárnou byla slovinská JE Krško, která je dukovanské elektrárně podobná délkou provozu a plány do budoucna.
Elektrárna Krško na řece Sávě, dodnes jediná ve Slovinsku, byla spuštěna v roce 1984 s výkonem 691 MW. Stavbu elektrárny s tlakovodním reaktorem prováděla americká firma Westinghouse. Po rozdělení Jugoslávie se elektrárna stala jablkem sváru mezi Slovinskem a Chorvatskem. JE Krško je provozována společností Nuklearna Elektrarna Krško (NEK), která je spoluvlastněna chorvatskou Hrvatska elektroprivreda (HEP Group) a slovinskou GEN Energija. NEK vyrábí a dodává elektřinu rovným dílem svým dvěma vlastníkům.
Původní plánovaná životnost elektrárny 40 let byla prodloužena
o dalších 20 let. Dlouhodobý provoz je však podmíněn inspekcemi v letech 2023 a 2033. Odborníci v elektrárně, stejně jako v Dukovanech, investují do obnovy a modernizace mnoha zařízení.
Vláda Slovinska již dříve rozhodla o výstavbě nového bloku, který by měl nahradit stávající blok v lokalitě a pokrýt i deficit elektrické energie, který v budoucnosti nastane po odstavení uhelných elektráren.
Také návštěva druhé elektrárny přinesla řadu podnětů a otázek, a to i přesto, že nebyla nikdy uvedena do provozu. Šlo o dokončenou, ale nikdy nespuštěnou jadernou elektrárnu Zwentendorf v Rakousku. Ta měla být v sedmdesátých letech minulého století jednou ze tří jaderných elektráren, jejichž výstavbu Rakousko připravovalo.
Těsně před zahájením zavážení paliva do reaktoru vyhlásila tehdejší vláda po tlaku ekologických aktivistů a celostátní diskusi referendum o jejím spuštění. Obyvatelstvo Rakouska těsnou většinou,
o pouhých 0,5 %, rozhodlo jadernou elektrárnu nespustit a posléze formou zákona i odstoupit od jaderného programu. Nyní elektrárna slouží jako informační centrum, výcvikové centrum
a také jako kulisa pro filmaře. Mnoho částí zařízení je na místě
a vše je možné si osahat a prohlédnout. Fasády některých budov a volná prostranství pokrývají fotovoltaické panely k výrobě solární energie.
Průběžně se o celoroční činnosti a aktivitách komise dočtete na stránkách www.obkjedu.cz, ale také v regionálním tisku.