Dukovanská trojka funguje v takzvaném teplotním a výkonovém režimu. Hodnota kyseliny borité je v primárním okruhu téměř nulová a pro další provoz využívají operátoři reaktivitu získanou velmi pozvolným snižováním výkonu a teploty. Výkon reaktoru až do pátku klesal tempem cca 0.6 % za den. Jde o přípravu plánované odstávky a také efektivního provozu – naplno jsme využili palivo.
Reaktor by měli operátoři podle plánu odstavit v pátek večer na výkonu přibližně 95,2 %. "Pracovníky ČEZ i dodavatelských firem bude následně čekat nejen výměna paliva, ale i například 60 investičních akcí," uvedl Jiří Bezděk, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany.
„Už teď běží přípravné práce, o víkendu budeme blok dochlazovat. Zároveň finišujeme s prací na čtvrtém bloku, který jsme po náběhu krátkodobě odpojili od sítě kvůli opravě a revizi dvou armatur v nejaderné části elektrárny,“ říká ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.
Obecně se energetici pro odstávky velkých jaderných bloků snaží využívat víkendů a období s nižší spotřebou a vyšší výrobou v obnovitelných zdrojích.
„Vždy se snažíme odstávky největších českých bloků v Temelíně směřovat na období s nižší spotřebou, současně ale musíme zohlednit i délku palivových cyklů v Temelíně i Dukovanech. Zároveň poměrně často, zejména o víkendech odpoledne, regulujeme výkon v důsledku nižší spotřeby a vyššího výkonu především fotovoltaik,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Odstávka třetího bloku by měla trvat podle předběžných plánů 76 dnů, skutečný rozsah budou energetici upřesňovat podle výsledků testů a kontrol. Třetí výrobní blok chtějí po kontrole armatur připojit zpět k přenosové síti počátkem června.