Díky moderní odborné učebně nabízejí učitelé na základní škole v Dolní Rožínce svým žákům atraktivní výuku plnou zábavných pokusů s cílem vzbudit u nich zájem o přírodní vědy. Na nové vybavení učebny přispěla Nadace ČEZ částkou 200 tisíc korun.
Kromě fyziky a chemie bude učebna sloužit také k výuce přírodovědy. Nové pomůcky tak poslouží více než stovce žáků z prvního i druhého stupně. „Pomůcky nám pomohou zařadit do výuky experimenty, a tím ji přiblížit praktickému životu. Rovněž chceme v oblasti, kde se těží uran, podpořit přírodovědné vzdělání žáků a všeobecné povědomí o této problematice,“ řekl Vladimír Makovský, ředitel ZŠ a MŠ Dolní Rožínka.
K vyšší názornosti výuky přispěje například nově pořízený model generátoru, na němž mohou vyučující demonstrovat přeměny různých druhů energie na energii elektrickou. Také mechaniku mohou žáci prozkoumat pomocí nové vzdělávací sady. Výuku optiky obohatí pokusy s diodovým laserem. Lavice jsou vybaveny elektroinstalací, tudíž se žáci mohou těšit i na pokusy s elektrickými obvody. Učitelé mají k dispozici demonstrační stůl vybavený kamerou, která umožňuje i žákům v poslední lavici sledovat pokusy na velkoplošné obrazovce.
Základní škola v Dolní Rožínce se výchově technických talentů věnuje dlouhodobě. Díky opětovné spolupráci se středními školami na projektu EU Přírodní a technické obory – výzva pro budoucnost nabízí svým žákům zapojení hned do několika technických kroužků.
Grantové řízení Oranžová učebna vyhlásila Nadace ČEZ poprvé v roce 2010, přičemž do dnešního dne podpořila 67 Oranžových učeben po celé České republice. Jejich cílem je zkvalitňovat výuku technických a přírodovědných předmětů na základních, středních a vyšších odborných školách. „Děti si často formují své zaměření už na základní škole, proto by je technické předměty neměly od počátku odrazovat. Považujeme za přínosné motivovat žáky k jejich studiu tím, že se setkávají s přírodními vědami populární formou,“ uvedla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.