Světová výroba elektřiny z jaderných elektráren poklesla v roce 2011 o rekordních 4,3%. Na poklesu se podílely zejména dva faktory: Globální finanční krize a havárie v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě, po které byla odstavena řada jaderných elektráren, a zpomalilo se uvádění nových bloků do provozu.
Výroba z jádra dosáhla v roce 2011 celosvětově hodnoty 2 518 TWh (v roce 2010 to bylo 2 630 TWh), což představuje 11% podíl na celkové světové výrobě elektřiny. Fukušimská havárie způsobila, že některé země (Německo, Švýcarsko, Taiwan) se rozhodly postupně uzavřít své jaderné elektrárny a jiné země výrazně přehodnotily svoji jadernou politiku ve prospěch odklonu od jádra.
V roce 2011 bylo uvedeno do provozu 7 nových reaktorových bloků a 19 jich bylo odstaveno. V současné době využívá jadernou energetiku 31 zemí. 5 zemí včetně Egypta, Itálie a Kuvajtu upustilo od svých plánů postavit první jadernou elektrárnu. Ve Velké Británii se společnosti RWE, EON a SSE během posledních 12 měsíců rozhodly zrušit své plány na výstavbu nových jaderných bloků, podobně jako další v Japonsku a Bulharsku. Financování nových projektů je problémem i pro bohaté země, jako jsou např. Spojené arabské emiráty. V současnosti se staví 59 jaderných bloků a 18 z nich má již několikaleté zpoždění. Dle Mezinárodní agentury pro atomovou energii je 9 z těchto bloků ve výstavbě již více než dvacet let.