31. 08. 2016

Jaderná elektrárna Dukovany představila 3. března nové záložní chladicí ventilátorové věže, které v současné době fungují ve zkušebním provozu.

Stavba ventilátorových věží byla jednou ze stěžejních investic prováděných v posledních letech pro zvýšení bezpečnosti provozu elektrárny.

Přípravy na stavbu nového jaderného bloku Dukovan mají zpoždění tři až čtyři roky, pokud by měl být hotov v roce 2035, kdy mají končit nynější dukovanské bloky. Na dnešním setkání se starosty a zástupci firem v Dukovanech to řekl Ján Štuller, který je od července vládním zmocněncem pro jadernou energetiku. Povolovací proces by mohly urychlit úpravy legislativy. Jednání s možnými dodavateli technologie začínají.

Osloveni podle Štullera byli dodavatelé v šesti zemích - ve Francii, Rusku, USA, Japonsku, Jižní Koreji a v Číně. "Všem těm zemím byly rozeslány požadavky na informace, které mají pomoci jednak ministerstvu průmyslu a obchodu, týmu, který pracuje se mnou, a pak vládě rozhodnout o tom, jaký investiční model si zvolit," řekl.

Odpovědi očekává česká strana do konce října. Celkem jde o deset projektů firem; některé jsou mezinárodní. "Například je tam společný projekt francouzsko-japonský," uvedl zmocněnec. Podle údajů od těchto firem by pak vláda měla zvažovat financování nového jaderného bloku. "To nemusí být jenom český stát, ČEZ nebo česká firma, to může být spojení několika investorů dohromady, kteří si pak rozdělí riziko," řekl.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou nových bloků v Dukovanech i v Temelíně, definitivní rozhodnutí o konkrétním projektu ještě nepadlo. Podle Štullera jsou prioritou starší Dukovany. Cena bloku s instalovaným výkonem kolem 1000 megawattů (MW) se podle něj ve světě pohybuje od 3,5 do sedmi miliard eur. Dopad možné stavby až dvou bloků Dukovan na životní prostředí začínají na žádost firmy ČEZ zkoumat úřady.

Elektrárna Dukovany má čtyři jaderné bloky, které byly zprovozňovány v letech 1985 až 1987. Celkem mají instalovaný výkon 2040 MW. ČEZ je chce udržet v provozu aspoň do roku 2035. Aby v té době mohl v Dukovanech začít vyrábět elektřinu nový blok, mělo by pro něj být stavební povolení vydáno kolem roku 2025. To se podle Štullera nepodaří, pokud nedojde k některým úpravám legislativy. "Chceme zahájit diskusi na toto téma," řekl. Některé kroky by prý bylo možné dělat souběžně a u jiných by šlo odstranit částečnou duplicitu. Návrhy by měla připravit pracovní skupina při Stálém výboru pro jadernou energetiku.

Odborníci už také zkoumají, jak je na stavbu nového jaderného bloku připravena infrastruktura v Česku. Převoz mohutných dílů vážících i stovky tun, jako je reaktor a parogenerátory, by asi byl po vodě a po silnicích. Z toho vyplývá potřeba provést do té doby přes sto opatření na těchto cestách.

Pro pokračování jaderného programu v ČR je podle Štullera důležité také zajištění podmínek pro trvalé ukládání vyhořelého paliva z elektráren. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) má pro stavbu úložiště v zemi vytipovaných sedm lokalit. Vedle toho zvažuje možnosti pro ukládání vyhořelého paliva poblíž elektráren Dukovany a Temelín. Finální lokalitu má SÚRAO vybrat rovněž do roku 2025.

Ceskenoviny.cz