Rozhovor

Studentky gymnázia se zúčastnily Jaderné maturity

25. 05. 2015

Jaderná maturita je odborná stáž pro středoškoláky, kteří se zajímají o techniku a energetiku. Stáže trvají 3 dny a jejich program je naplněn přednáškami, exkurzemi a besedami. Je to zároveň skvělý způsob, jak navázat budoucí spolupráci se Skupinou ČEZ.

Michaela Flegrová, bydlí na západě Čech ale studuje na internátní škole Open Gate v Babicích u Prahy. Přes týden bydlí v Babicích a na víkend jezdí domů do Křížence u Plané u Mariánských Lázní.

Proč studujete zrovna gymnázium Open Gate?

Ve škole jsem od dvanácti let, kdy s tím nápadem přišli rodiče. V té době jsem studovala gymnázium v Mar. Lázních a říkala jsem si že by to mohla být zajímavá zkušenost. V Open Gate se mi líbí především proto, že nás ve škole učí trošku netradičním způsobem a že je tam důraz hlavně na toho člověka jako individuum.

Kde jste se dozvěděla o JM a proč jste se přihlásila?

Poprvé jsem Jadernou elektrárnu navštívila, už když jsem byla hrozně malá a od té doby jsem sem každý rok jezdila s táborem na exkurze a vždycky jsem měla Dukovany hrozně ráda a vždycky mě strašně ta elektrárna fascinovala. O Jaderné maturitě jsem se dozvěděla při prohlížení stránek Skupiny ČEZ a říkala jsem si, že by to byla zajímavá zkušenost.

Kam po maturitě?

Chtěla bych do zahraničí do Anglie nebo do Nizozemí studovat fyziku,

Při diskuzi s paní Drábovou jste se ptala na srovnání obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky, jste pro jádro?

Jsem určitě příznivcem jaderné energetiky, zejména proto že je pro nás alternativou ke spalování fosilních paliv, což je určitě méně ekologické než jaderná energetika. Ale pak je problém s jadernou energetikou v těch radioaktivních odpadech, což vidím jako problém, ale určitě si myslím, že jaderná energetika je důležitá a jsem příznivcem.

Jak hodnotíte zpětně účast na Jaderné maturitě?

Program se mi moc líbil, zejména to že jsme si mohli vyslechnout přednášky o tom, jak celá elektrárna funguje. Že ty přednášky nebyly jen o reaktoru ale i o ostatních částech a zejména že jsme měli možnost podívat se po elektrárně na různá místa.

Nejvíce se mi pak líbilo asi to, že jsme se byli podívat ve skaldu vyhořelého paliva a na úložišti radioaktivních látek. Beru to jako zajímavou zkušenost a příležitost lépe pochopit jak elektrárna funguje.

Michaela Mašková bydlí v Hamrech nad Sázavou a studuje ve třetím ročníků na Gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou. Velmi ji baví fyzika a ve volném čase hraje Ultimate Fresbee.

Proč jste se přihlásila na Jadernou maturitu?

Fyzika mě obecně hrozně zajímá a baví a nejvíce asi jaderná fyzika případně částicová. Když jsme dostali tuto možnost tak jsem si říkala proč toho nevyužít, dovědět se nové informace a získat třeba nové příležitosti do budoucna.

Jak hodnotíte účast na Jaderné maturitě?

Moc se mi tady líbilo, jak přednášky, tak i praktická část, kdy jsme se mohli všude podívat, prohlédnout si jak je to velké a jak to všechno vypadá.

Líbila se mi strojovna, podívat se na všechny ty přístroje a uvědomit si ten rozdíl mezi schématy a realitou. Přednášky byly také hodně zajímavé.

Bylo to pro mě přínosné a zejména mě to popohnalo a motivovalo, abych se tomu více věnovala.

Co říkáte na to, že jste se stala Královnou Jaderné maturity?

Je to hrozně příjemný pocit a i to, že přeci jenom jsou kluci častokrát techničtější typy a častěji vyhrávají v těchto soutěžích a aktivitách. Takže jsem potěšena, že jsem jako zástupce žen vyhrála.

Kam se chystáte po absolvování gymnázia?

Rozhoduje se mezi Karlovou univerzitou Matematicko-fyzikální fakultou a ČVUT Fakultou jaderného inženýrství.

Co děláte, Míšo ve volném čase?

Hodně sportuju a hraju Ultimate Fresbee, což je hra s létajícím diskem a hraje se na podélné půlce fotbalového hřiště a je to sedm na sedm hráčů, kteří si přihrávají disk a snaží se ho chytit. Momentálně se pak chystáme na mistroství Evropy juniorů do Frankfurtu.

Fotogalerie