Studenti čtvrtého ročníku oboru Energetika na Střední průmyslové škole v Třebíči se právě začínají připravovat na zkoušku dospělosti.
Elektrotechnický obor zaměřený na vzdělávání v oblasti silnoproudu a strojírenství vznikl v roce 2009 z podnětu Kraje Vysočina a Skupiny ČEZ. Letos má své první maturanty.Vzdělávací obor Energetika se od ostatních liší už přijímacím řízením. Test odborných předpokladů přijetí na školu připravuje útvar psychologické diagnostiky z dukovanské jaderné elektrárny. Není totiž vyloučeno, že jeho absolventi nahradí některé pracovníky dukovanské elektrárny odcházející do důchodu a měli by splňovat profilové podmínky pro práci na jaderném zařízení.„Kolik absolventů v energetice zůstane, to uvidíme až po prvních maturitách. Myslím, že vzhledem k jejich velmi dobrým studijním výsledkům většina zamíří na vysoké školy. Část z nich nastoupí hned do práce, ale změnit obor se patrně rozhodnou jen někteří,“ říká ředitel třebíčské střední průmyslové školy Zdeněk Borůvka.Budoucí silnoproudaře láká zejména atraktivní studijní náplň. Žáci mají již od prvního ročníku k dispozici osobní počítače, pracují s moderní technikou a absolvují řadu exkurzí – navštěvují jaderné elektrárny, energetickou burzu, podívali se na vodní dílo Lipno, do muzea budoucnosti v rakouském Linci nebo na cvičný jaderný reaktor na pražské ČVUT. Účastní se i specializovaných stáží, při nichž pracují například na měřicích stanicích, přes které se do České republiky přivádí ropa a zemní plyn.
Ojedinělý projekt v České republice
Společný projekt školy, Kraje Vysočina a Skupiny ČEZ nemá v České republice obdobu. ČEZ sice spolupracuje se školami i v dalších regionech, ale samostatný obor Energetika s přímou návazností na praxi v jaderné elektrárně nabízí pouze SPŠT v Třebíči. I proto se na něj každoročně hlásí téměř sto zájemců. „Energetika má budoucnost, neboť dobrých techniků je v celé Evropě stále nedostatek. Proto se snažíme již u žáků základních škol zlepšit vztah k matematice a fyzice a jsme partnerem i řady středních a vysokých škol. Studentům pracovní náplň v našich provozech co nejvíce přibližujeme především exkurzemi a stážemi přímo v elektrárnách,“ vysvětluje Pavel Puff ze strategického náboru Skupiny ČEZ.