Poslední říjnovou sobotu vyvrcholil v jihomoravském Rousínově projekt s názvem „Pojďme stromům naproti“.
Díky němu byly při sobotní výsadbě, se kterou pomáhali místní občané, liniově vysazeny stovky dřevin v blízkosti bytových domů na ulici V sídlišti. Nová zeleň byla vysázena také díky Nadaci ČEZ, která městu přispěla částkou 80 tisíc korun.
V těsném sousedství tří bytových domů na rousínovské ulici V Sídlišti vede frekventovaná místní komunikace a železniční trať. Domy jsou tak vystaveny prachu i hluku z cest a přilehlých polí. „Nové stromy a keře částečně pohltí větrné poryvy, prach i hluk, a vytvoří tak přírodní val chránící naše občany, kteří v bytových domech žijí. Kromě významné ekologické funkce okolí malého sídliště také zdobí a navrací okrajové části města původní ráz a svěží nádech,“ uvedla referentka rousínovského odboru VŽP Petra Nohelová.
V sobotu se v okrajové části Rousínova sešli zástupci města s místními obyvateli, aby společnými silami vysadili 16 vzrostlých stromů a téměř 500 keřů, které od nynějška bytové domy V Sídlišti ochraňují. Na projekt „Pojďme stromům naproti“ město vynaložilo částku v celkové výši sto tisíc korun, 80 tisíc pokryl příspěvek Nadace ČEZ.
Nadace ČEZ pomáhá městům a obcím po celé České republice nově vysazovat či obnovovat stromořadí od roku 2011. Díky velikému zájmu takto podpořila vznik již více než 190 alejí. „Těší nás, že se od počátku setkáváme také se zájmem aktivní veřejnosti, která si uvědomuje pozitivní vliv zeleně v místě svého bydliště a sama se na její výsadbě často podílí. Díky činorodému vedení měst a obcí i jejich občanům, se kterými jsme se setkali například v Rousínově, tak i letos s velkou chutí trávíme podzimní dny oslavami nových stromořadí, kterým jsme pomohli na svět,“ sdělila Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.
Pozitivní vliv stromů nespočívá pouze v jejich estetické funkci nebo ochraně blízkého prostředí proti přírodním živlům. Zeleň snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu a tlumí výkyvy teploty. Je významným producentem kyslíku a zároveň vzduch částečně zbavuje škodlivých plynů a pachů. Slouží také jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy.