STŘED je nestátní nezisková organizace s 14-ti letou historií, která pomáhá lidem v předcházení a řešení jejich problémů. Přečtetě si rozhovor s ředitelkou Martinou Bártovou.
STŘED poskytuje ambulantní a terénní služby sociální prevence dospělým lidem a dětem, kteří se dostanou do obtížné životní situace z důvodu např. problémů ve vztahu s partnerem nebo při výchově a vztahu dítěte s rodičem, z důvodu ztráty zaměstnání, bydlení, školy nebo spáchají trestný čin a mají zájem změnit své chování tak, aby bylo společensky přijatelné. Část činnosti je zaměřena na primární prevenci. „Pořádáme k tomu přednášky, besedy, vzdělávací programy pro žáky mateřských, základních a středních škol, sociální pracovníky, psychology a pedagogy,“ upřesnila Mgr. Martina Bártová, ředitelka organizace.
Paní ředitelko, jak je to s vaším dobrovolnictvím?
To je otázka na místě. Ano, zapojili jsme se do putovní výstavy fotografií k tématu Dobrovolnictví na Třebíčsku a v prostorách hlavního vstupu Jaderné elektrárny Dukovany jsme zveřejnili fotografie, prezentující činnost našich dobrovolníků. Díky podpoře JE Dukovany jsme mohli propagovat náš nejstarší program, který se drží na trhu již čtrnáct let. Dnes je obtížné přimět lidi k pomoci ostatním. Domnívám se, že jsme většinově jako společnost nastaveni na osobnostní rozvoj, osobní uplatnitelnost na trhu práce a pomoc druhým je na okraji zájmu. I tak však máme každý rok desítky schopných dobrovolníků, kteří pomáhají v domovech pro seniory, v péči o mentálně postižené a klubových aktivitách pro děti ze sociálně slabých rodin.
Pro jakou cílovou skupinu je vaše práce zaměřena?
Velkou část naší klientely tvoří ohrožené a pěstounské rodiny, žáci mateřských, základních a středních škol, riziková mládež a lidé, kteří si nevědí rady se svojí současnou životní situací a potřebují krizovou intervenci. Zaměřujeme se také na děti a mládež s rizikovým chováním, kteří např. experimentují s drogou, chodí za školu, nerespektují autority, hledají sami sebe a kde bude jejich místo v dospělosti. Nabízíme aktivity a programy těm, co nemají potřebu trávit čas organizovaně v kroužcích, chtějí se o něčem poradit nebo si jen tak popovídat. Chodíme za dětmi do terénu s nabídkou nízkoprahových služeb v klubu eMBečko a poradenstvím ve Středisku výchovné péče.
Jaké jsou vaše dosavadní podmínky k práci?
STŘED, o. s., má hlavní sídlo v Třebíči na Klubu Hájek nad krytým plaveckým bazénem. Budova je v majetku města a naše organizace je jejím správcem. Pronajímáme pěkný sál s kapacitou 200 osob na konference, plesy, taneční kroužky apod. a v horních patrech využíváme kanceláře a učebny pro svoji základní činnost. V Moravských Budějovicích sídlíme v nově zrekonstruované častí bývalé Královopolské strojírny. Provozujeme zde nízkoprahový klub, dobrovolnické centrum a máme zde také terénní práci v ohrožených rodinách a péči o pěstounské rodiny. Zajíždíme i do Znojma, kde jsme navázali úzkou spolupráci s pracovníky městského úřadu. Od roku 2013 pracujeme nově také s pěstounskými rodinami v dalších územích našeho kraje, a to na Humpolecku, Pelhřimovsku, Pacovsku a ve Světlé nad Sázavou.
Byli byste schopni rozšířit své služby i bez pomoci dotací?
Tím, že jdeme cestou sociální pomoci a prevence, jsme vázáni legislativou poskytovat většinu služeb bezplatně. Abychom uspokojili poptávku potřebných, jsme závislí na poskytování dotací z českých či zahraničních zdrojů. Co já vnímám jako náš zásadní nedostatek, je firemní donátorství. Náš rozpočet se pohybuje okolo 10 milionů Kč. Umíme se ucházet o zakázky ze zahraničí, státu a samosprávy, ale tyto zdroje jsou nestabilní a v některých případech více podporují rozvoj než udržení již funkčního prostředí. STŘED nemá potřebu jít cestou „kam vítr, tam plášť“. Chceme být stabilními odborníky a služebníky lidem s problémy na Vysočině. Jsme nastaveni a očekáváme rozvoj podpory našich služeb ze strany místních firem. „Vlaštovkou“ z těch, co pochopila náš směr, je firma VIA ALTA. Společně sdílíme svoje záměry a umíme se zviditelnit na „pomáhajícím“ trhu a hledat další cesty společného rozvoje. Máme zájem na tom, aby i Jaderná elektrárna Dukovany s námi spolupracovala na propagaci našich aktivit a stala se spolu s námi prostředníkem pomoci lidem v nesnázích.
Děkuji za rozhovor Alena Hostašová