Malá vodní elektrárna na populární Brněnské přehradě, která spolehlivě vyrábí bezemisní energii už více než 80 let, se v sobotu 23. března jednorázově otevře registrovaným návštěvníkům. Stane se tak u příležitosti Mezinárodního dne vody. Hydroelektrárna provozovaná Skupinou ČEZ prošla v posledních letech rozsáhlou modernizací, a i v měnící se energetice 21. století tak zůstává důležitým prvkem energetické soustavy a zdrojem špičkové energie pro obyvatele Brna a okolí.
Vodní elektrárny se i dnes podílí velkou měrou na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. "Elektrárna na brněnském Prýglu je i dnes, po více než 80 letech od zahájení provozu, důležitým zdrojem ekologické energie pro obyvatele Brna a okolí, a to zejména v odběrových špičkách dne. Spolehlivě a bezpečně vyrobí ročně zhruba 7 milionů kWh ekologické elektřiny a pokryje tak spotřebu více než 2 tisíc jihomoravských domácností. Díky rozsáhlým modernizacím a pečlivé údržbě je elektrárna i dnes spolehlivou součástí energetické sítě v regionu," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci, kteří se včas zaregistrují na jeden z termínů komentovaných prohlídek na Mimořádné prohlídky | Skupina ČEZ - O Společnosti (cez.cz)
„Elektrárna na populárním Prýglu je důležitou součástí energetické soustavy v brněnské aglomeraci. Bezemisní energii dodává tisícům domácností, umí rychle najet a dodávat energii v době ranních a večerních odběrových špiček. Díky průběžným modernizacím vyrábí efektivněji a tím pádem i ekologičtěji, ze stejného množství vody vyprodukuje o 10 % elektřiny více,“ říká ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Aby elektrárna obstála i před náročnými požadavky v energetice 21. století, proběhly tu v uplynulých letech velké modernizační akce. Při nich bylo postupně vyměněno oběžné kolo, rozváděcí lopaty, regulátor turbíny, klapkový uzávěr a hrabací stroj. Starou čtyřlopatkovou turbínu nahradila moderní o identickém počtu lopatek. Došlo také k převinutí generátoru. Modernizaci završila v letech 2016-17 první výměna rychlouzávěru od roku 1941.
„Rychlouzávěr je zařízení o hmotnosti 22 tun a rozměrech o rozměrech 3,9x5,9x1,8 metru. Funguje jako pojistka pro rychlé uzavření přívodu vody k turbíně elektrárny. Dolu se spouští pouze v případě havarijního stavu nebo právě při pravidelné údržbě. Zvednutí do horní polohy trvá 15 minut, spuštění do úplného uzavření vtoku trvá necelých 20 vteřin,“ láká návštěvníky na pozoruhodnosti elektrárny v podzemí Prýglu vedoucí provozu Radomír Roháček.