Doma Rusové vyrobí tolik elektřiny, že museli výstavbu nových jaderných elektráren pozastavit, a tak se rozhodli expandovat do zahraničí. Ministerstvo zahraničí dokonce státní firmě Rosatom slíbilo, že jí se získáváním nových projektů pomůže.
Ruská státní společnost Rosatom, která buduje jaderná zařízení nejen na území největšího státu světa, ale i v mnoha dalších zemích, musela v minulých měsících vycouvat z několika významných projektů. Důvodem byly především ruské aktivity na východě Ukrajiny.
Přesto Rosatom v minulém roce získal obrovskou zakázku na výstavbu 12 nových reaktorů v Indii. Další smlouvy pak ruský gigant podepsal s Jižní Afrikou, Jordánskem či Thajskem.
Navzdory těmto kontraktům má Rosatom stále volné výrobní kapacity. Se sháněním nových projektů se mu proto rozhodl pomoci sám úřad ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který na nedávném jaderném veletrhu v Moskvě slíbil, že ruská velvyslanectví budou především v chudších nebo rozvojových zemích za výstavbu nových reaktorů intenzivně lobbovat.
Pouhý den před uzavřením dohody se Rosatom dohodl na energetické spolupráci s Tuniskem. Kontrakt se severoafrickou zemí, která doposud žádné jaderné zařízení neprovozuje, se týká výzkumu, průmyslového využití štěpné reakce, ale i zahájení jednání o výstavbě prvních tuniských jaderných bloků.