Martin Jelínek nastoupil čerstvě do elektrárny na pozici Operátor sekundárního okruhu – asistent.
Nyní se školí na budoucí samostatnou práci operátora. Pochází z Kněžic, vystudoval Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Nejvíce času teď tráví ve školícím centru ČEZ v Brně, kde se připravuje na své povolání.
„Už na gymnáziu mě bavila fyzika a jaderné obory mě přirozeně přitahovaly. Ačkoli není současná situace pro jadernou energetiku právě příznivá, pořád je podle mě nutné s ní v budoucnosti počítat jako se spolehlivým, přijatelným a dostupným zdrojem elektrické energie. Při rozhodování kam dál a co dělat svou roli také určitě sehrála blízkost elektrárny,“ říká Martin Jelínek.
Martine, co vše předcházelo tomu, než vás přijali do Jaderné elektrárny Dukovany? Čím musí zájemce projít?
Myslím, si, že vše začíná už tím, že se člověk začne ucházet o konkrétní pracovní místo. Čeká ho několik pohovorů s personalisty a zejména psychodiagnostické vyšetření, které je unikátní téměř pro každou pozici a obvykle bývá tím největším strašákem, protože se jedná o něco nového a méně obvyklého. Pokud vše dobře dopadne, jsou zbylé překážky spíše jen formálního rázu – je potřeba absolvovat několik školení. Pro vybraná povolání je ještě nutné získat bezpečnostní prověrku u Národního bezpečnostního úřadu. Chtěl bych ale podotknout, že v mém případě jsem navázal spolupráci se Skupinou už během studia na vysoké škole a dostal se do stipendijního programu Vysokoškolák cíleného právě pro nábor na pozici operátora sekundárního okruhu. Neabsolvoval jsem tedy klasický proces výběrového řízení.
Jak probíhá vaše školení v Brně? Co vám to dává?
Zatím mohu mluvit pouze o velmi krátké zkušenosti ve školícím centru ČEZ v Brně, protože jsem absolvoval teprve pět předmětů z prvního výcvikového modulu. Tyto úvodní předměty jsou zaměřeny hlavně na postavení teoretických základů a jsou spíše obecnějšího charakteru, zároveň slouží ke srovnání znalostí všech účastníků kurzu, kteří přišli z různých fakult. Při výuce si tedy zopakuji to, co už znám, a doplním oblasti, se kterými jsem se na VŠ kvůli odlišnému zaměření nesetkal, případně setkal jen okrajově.
Jak s odstupem času hodnotíte vaši účast na Jaderné maturitě a Letní univerzitě, kterou pořádá pro studenty Jaderná elektrárna Dukovany?
Absolvoval jsem jak Jadernou maturitu, tak Letní univerzitu, a tu dokonce na obou lokalitách. Jaderná maturita byla můj první kontakt s elektrárnou, první nahlédnutí do provozu a pamatuji si, že mě uchvátila složitost strojovny. Bavila mě fyzika a v tu chvíli jsem si říkal, že energetika, resp. jádro by mohl být směr, kterým bych se chtěl dále ubírat. Letní univerzita mi velmi pomohla v propojení teoretických poznatků ze školy s reálným zařízením, pochopil jsem spousty dalších souvislostí. Také jsem poznal spoustu kolegů z jiných škol a s některými z nich se dnes ve školícím centru ČEZ potkávám.
Jaký je podle vás ČEZ zaměstnavatel?
Firmu bych charakterizoval jako stabilní, což je pro mě asi jedno z nejdůležitějších kritérií výběru zaměstnavatele. Příjemně mě překvapilo množství zaměstnaneckých benefitů, nicméně nerad bych soudil celek bez dlouhodobých zkušeností s vnitřním fungováním podniku. Každopádně si myslím, že navenek je ČEZ jako potenciální zaměstnavatel zajímavý.
Co děláte ve volném čase?
Ve volném čase se snažím být venku, takže turistika pěšky nebo na kole, celkově rád cestuji. Baví mě svět motorismu a novinky ve světě informačních technologií.