Hlavní náplní práce ČEZ ENERGOSERVIS je údržba a servis jaderných elektráren. Generálním ředitelem je Vladimír Marušík, který se také podílel na vzniku firmy v r. 1994.
Pane řediteli, můžete přiblížit, co všechno ČEZ ENERGOSERVIS dělá a čím se zabývá?
Jsou to opravy a údržba zařízení a stavebních celků včetně realizace investičních zakázek a to převážně na jaderných elektrárnách. Konkrétně se jedná o strojní údržbu například dieselgenerátorů, elektromotorů, čerpadel, generátorů, turbín atd. Donedávna jsme měli v péči také reaktor, ale došlo k různým přesunům, takže v současné době se na péči o reaktor podílíme v součinnostech.
Historie firmy úzce souvisí s elektrárnou…
Ano, určitě. Před vznikem ČEZ ENERGOSERVIS měli na starost údržbu kmenoví zaměstnanci elektrárny. Po roce 1993 došlo k rozhodnutí, že bude údržba transformovaná. Z tisícihlavé údržby se vytvořilo několik samostatných firem jako je I&C Energo, MICo ….a právě také ČEZ ENERGOSERVIS. Do těchto nově vzniklých firem se převedli původní zaměstnanci elektrárny.
Naše firma vznikla v roce 1994 a jejím základním posláním byla údržba a opravy na reaktoru, turbínách a generátorech.
Kolik máte zaměstnanců?
Je to nyní celkem čtyřistatřicetsedm zaměstnanců. V Dukovanech jsou to necelé dvě třetiny. Ostatní jsou na Temelíně a v teplárně Trmice, kde jsme od letošního roku zřídili novou divizi – zajištující strojní a stavební údržbu. Takže tam máme také zaměstnance.
To je dost velká firma. Jak máte nastavenou hierarchii?
Činnosti máme rozdělené do jednotlivých divizí, v těchto divizích jsou servisní střediska a ve střediscích jsou vyškolení lidé, specialisté na určité zařízení, například specialista na čerpadla, na motory, na generátor nebo na turbínu.
Co se nejčastěji opravuje?
Jsou to točivé stroje, protože tam dochází nejdříve k opotřebení a tím k nutnosti opravy.. A potom jsou to zařízení, která podléhají korozně –eroznímu působení - turbína, čerpadla, motory, potrubí. Činnosti se odvíjejí od zjištěného stavu. Záleží na tom, co zjistíme například při rozdělání některého zařízení. Stává se, že zařízení není v očekávaném stavu a my to musíme řešit.
Velká část oprav a servisu je určitě rutina. Co tuto rutinní práci může narušit? A stává se to?
Mohou se objevit neplánované nebo netypické opravy. Jako příklad z nedávné doby uvedu netěsné potrubí na přívodu do gravitačního vodojemu, což jsme museli operativně řešit. Občas se také objeví legislativní změny, které musíme implementovat. To vede k tomu, že musíme vytvořit nové postupy, proškolit pracovníky.
Jak se zapojujete do odstávek?
Velmi významně. Odstávky jsou pro nás dominantní část pro provádění oprav. ČEZ ENERGOSERVIS je také nositelem logických celků venkovní ,stavební objekty a ostatní systémy související s palivem a zde komplexním způsobem zajišťujeme podle plánů údržbu a opravy .
Chodíte do provozu na kontroly?
Chodím na pravidelné kontroly. A když najdu čas, tak se zajdu podívat na provoz i namátkově.
ČEZ ENERGOSERVIS se zapojil do stress testů. Jak konkrétně?
Budeme realizovat instalaci nových dieselgenerátorových stanic v Dukovanech i v Temelíně. Právě teď připravujeme dokumentační a přípravné práce. Realizace je naplánovaná na příští rok. Také se podílíme na zodolňování stavebních objektů proti seismickým událostem a proti extrémním vlivům počasí. Takto jsme už zodolnili například obě centrální čerpací stanice. Připravujeme také zodolnění střešních konstrukcí na strojovně a reaktorovně.