Reaktorová nádoba, která je klíčovou součástí každé jaderné elektrárny, má vždy přinejmenším jednu velkou nevýhodu – nelze ji totiž vyměnit.
Stávající nádoby mají maximální životnost asi 60 let. Díky nové technologii však budou reaktory nově moci fungovat až dvojnásobně dlouhou dobu.
S novým výrobním postupem přišli před nedávnem odborníci ruské státní společnosti Rosatom. Prototyp inovované tlakové nádoby vyrobili ze 450 tun těžkého ingotu. Vzniklá skořepina, na které se nevyskytuje jediný svár, má průměr 4,5 metru a výšku 6 metrů.
Díky bezsvárové technologii se základní životnost nádoby prodlouží až na 120 let. Ruští odborníci už v minulých letech vyvinuli reaktory, které mají fungovat celé století. Elektřinu by měly začít vyrábět už v dohledné době, a to v elektrárnách Novovoroněž a Leningrad II.
Kde budou nové tlakové nádoby životností prodlouženou na 120 let poprvé instalovány, zatím není jisté. Zřejmě to však bude mimo území Ruské federace. Aktuálně se nejčastěji spekuluje o turecké elektrárně Akkuyu nebo indickém zařízení Kudankulam.
Navzdory ruskému úspěchu je však třeba upozornit, že u technologií, které jsou instalovány ve většině aktuálně fungujících jaderných elektráren, se sice uvádí šedesátiletá maximální životnost, praxe však ukazuje, že tento údaj je značně poddimenzován a že i v současnosti fungující reaktory mohou bez potíží pracovat 80 až 100 let.