Mezi Moravským Krumlovem a Bohuticemi se nachází objekty lehkého opevnění, tzv. řopíky, obranné linie z 30. let 20. století, které budovala československá armáda.
O Minimuzeum československého opevnění 1935-1938 mezi Moravským Krumlovem a Bohuticemi se stará od roku 2001 parta devíti nadšenců. Jedním z nich je Jan Lněníček, který jinak pracuje jako manažer výroby v rodinné firmě v Brně. Muzeum je otevřeno pro návštěvníky od května do října vždy první celý víkend v měsíci. Areál stojí rozhodně za návštěvu. Jan Lněníček ukazuje návštěvníkům zbraně, bodáky a vojenskou výstroj a výzbroj s patřičným výkladem. K vidění tak je zbraň, kterou použil Jan Kubiš při atentátu na Heydricha nebo samopal „pumpička“, kterým byli vybaveni naší dědečkové při základní vojenské službě. Při prohlídce navštívíte dva řopíky, jeden vybavený do podoby jaké by dostál v roce 1939 a druhý do podoby po reaktivaci (50-60. léta). Každý si zde může na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to bylo být vojákem. Prostoru málo, všude těsno a tma. „Svítilo se svíčkami, petrolej byl tenkrát vzácný,“ popisuje Lněníček. V každém objektu by v případě bojů sloužilo sedm mužů. Vojáci by zde měli svou přesně určenou funkci (střelci, pozorovatelé, atd.).
Měly nás chránit, teď se o ně starají dobrovolníci
V úseku, který je označen pod číslem 16 – Moravský Krumlov, mělo stát celkem sto tři lehkých objektů. Stavba byla započata v červenci 1938 a do podpisu Mnichovské dohody a úplného zastavení opevňovacích prací se podařilo postavit pouze 20 objektů. „Objekty úseku 16 zůstaly nedokončeny a byly armádou opuštěny. Později padly bez boje do rukou nepřítele. Během studené války byly objekty stavebně dokončeny a vybaveny pro boj proti imperialismu. Takto vybaveny zůstávaly až do začátku 90. let,“ popisuje Jan Lněníček, který se spolu s kolegy stará o Minimuzeum československého opevnění. O vybavené objekty se až do počátku 90. let starala armáda. Dnes je většina objektů lehkého opevnění ponechána svému osudu a postupně chátrá. Nebýt dobrovolných nadšenců, kteří se začali o tyto bývalé vojenské objekty starat a zájemcům zpřístupňovat, zapomnělo by se na ně a snad by se staly součástí krajiny.
V nejbližším okolí jsou k vidění podobné bývalé vojenské objekty v Novosedlech, Vranově nad Dyjí a ve Slupy. Dva ze šesti zpřístupněných těžkých objektů jsou v Dyjákovičkách a v Šatově.
Eva Fruhwirtová