Sobota 23. dubna bude jediný den, kdy se v Dalešickém pivovaru bude smažit.
Celý den na nádvoří budou kuchaři smažit různé druhy řízků - telecí, vepřový, hovězí, krůtí, kuřecí, zvěřinu, králíka a další. Na výběr bude také několik druhů salátů - klasický bramborový, vídeňský, bramborový salát s jablky a jogurtem, salát z kořenové zeleniny, staročeský bramborový salát s hráškem a dušenou šunkou. Smažit se bude i zelenina a sýry. Během roku totiž pivovarská kuchyně nesmaží. „Dobrá jídla jsou i nesmažená. Chceme se odlišit od ostatních kuchyní. Na Řízkobraní uděláme výjimku,“ říká provozní pivovarské restaurace Marie Pekárková.
Pánem pivovarské kuchyně je Jakub Melkus
Jakub Melkus vaří šest let v pivovarské kuchyni Dalešického pivovaru, tři roky je šéfkuchařem. S vařením začal v první třídě, kdy si poprvé udělal topinky. A pak to už šlo samo. Dnes patří k nejlepším kuchařům v regionu a na jeho guláš dělaný "na poctivku" a kroupoto a nadívaná prsa a na mnohé další dobroty jezdí lidé ze širokého okolí. Kuchařský um ve spojení s místními surovinami, které jsou typické pro českou vesnici, zanechává u návštěvníků vždy příjemný pocit na jazyku i v žaludku.
Pivu zase rozumí sládek Ladislav Němeček
Každé pivo je originál. Rozdíly v pivu dělá místo, zařízení, použité suroviny, technologický proces a hlavně lidé. "My vaříme pivo pouze z vody, moravského sladu a žateckého chmele, bez použití náhražek. Pro kvašení přidáváme kulturní pivovarské kvasnice spodního kvašení," popisuje sládek Němeček. Všechna piva jsou vařena na stupňovitosti, tedy bez přídavku vody ke konci výroby. Po hlavním kvašení v otevřených kádích dalešické pivo pomalu dozrává čtyřicet až šedesát dnů ve středověkých sklepech pivovaru. To je klasická výroba vlastní českým ležákům a cesta, kterou Dalešický pivovar jde. "Dostatečná kapacita zaručuje, že ani v letních měsících nemusíme nic urychlovat a naše pivo má vyváženou chuť a vyrovnanou kvalitu," říká sládek při ochutnávání nové várky piva. Ta je připravena pro vás - na Řízkobraní.