V roce 2012 navštívilo elektrárny a Informační centra Skupiny ČEZ 163 656 návštěvníků. Největší zájem byl o tradiční cíle technické turistiky – jaderné elektrárny a přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně, stoupá popularita obnovitelných zdrojů.
Skupina ČEZ má co nabídnout i v roce 2013. Veřejnosti budou otevřené všechny elektrárenské provozy, v nichž zrovna neprobíhají stavební práce.Rekord v návštěvnosti zaznamenalo hned několik míst: Temelín 34 203 návštěvníků, téměř o 2000 víc než předloni. Ze zahraničních turistů se o něj nejvíce zajímali Poláci – asi proto, že v Polsku se stavba jaderné elektrárny právě připravuje. Park temelínského zámečku Vysoký Hrádek je také oblíbeným místem pro uzavírání svateb, turistické pikniky a srazy cyklistů. Rekord zaznamenalo Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové s Malou vodní elektrárnou Hučák, navštívilo je 14 384 zvědavců, což je také téměř o 2000 více než v roce 2011 a je to rekord návštěvnosti od otevření Informačního centra v roce 2008. Větrné elektrárny Janov a Věžnice obdivovalo 1225 turistů, malé vodní elektrárny Želina, Bukovec a Hracholusky v severozápadních Čechách, Les Království, Spálov, Přelouč, Předměřice a Pardubice ve východních Čechách a moravské Kníničky, Komín a Spytihněv navštívilo celkem téměř 4000 lidí.
Film Sto let šumavské energie
Obdivovat historii přijelo na Šumavu rekordních 7676 návštěvníků.A to počítáme jen zájemce o informační centrum Šumavská energie na elektrárně Vydra – mnohem víc se jich ještě samostatně přijelo poklonit stoleté Čeňkově Pile, která v září oslavila své výročí v plné kráse a svěžesti pilnou výrobou elektřiny. Poctu jí vyjadřuje i nový film Sto let šumavské energie, který můžete zhlédnout zde: http://www.cez.cz/cs/kontakty/informacni-centra/ic-vydra-a-cenkova-pila.html.
Rekordních 1687 návštěvníků přivítal labský Střekov, kam si udělali výlet např. i členové Turistického akademického klubu historickým motoráčkem až z Prahy.
Spoutaná řeka s Katkou Hrachovcovou a Arnoštem Goldflamem
Na Vltavské kaskádě, tradičním cíli turistů, o přízeň návštěvníků velmi úspěšně s oblíbeným Lipnem a Štěchovicemi nyní soutěží Slapy (čtyřikrát větší návštěvnost než v roce 2011, kdy se exkurze teprve „zkoušely“) a Orlík, který přivítal 2771 návštěvníků. Orlík nabízí nejen návštěvy elektrárny a hráze, ale i projížďky parníkem a nové turistické Regionální informační centrum v obci Solenice. Orlík, Slapy a Kamýk se také představují novým filmem Spoutaná řeka, v němž vás elektrárnami provedou známí herci Kateřina Hrachovcová a Arnošt Goldflam. Film najdete na http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/orlik.html.
Zájem je také o uhelné elektrárny
Uhelné elektrárny obvykle navštěvují zejména studenti technických oborů, letos to však byly i rodiny s dětmi a turisté – celkem více než 9 000 osob. V návštěvnosti vedou Ledvice, které nabízejí supermoderní informační centrum s 3D projekcí, severomoravské Dětmarovice, jediná černouhelná elektrárna ČEZ, a do trojice nejžádanějších uhelek se vyhouplo Poříčí, důležitý dodavatel tepla v regionu Podkrkonoší. Po letech rekonstrukce umožnila od září exkurze také Elektrárna Tušimice. Film s nabídkou, co v modernizovaném provozu můžete vidět, si prohlédněte na http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/uhelne-elektrarny/cr/tusimice.html.
Sezóna začíná v květnu
Nejoblíbenější pro návštěvy elektráren Skupiny ČEZ jsou letní měsíce, sezona začíná v květnu a červnu školními výlety a pokračuje turisty a rodinnými výlety až do září. Otevřené dveře však pro vás máme po celý rok. Využijte i zimu pro poučení a zážitky! Více o informačních centrech Skupiny ČEZ, otvírací hodiny a objednávkový systém najdete na http://www.cez.cz/cs/kontakty/informacni-centra.html