Expozice nově otevřeného muzea se věnuje nejen historii, tradicím a rozvoji Hrotovic a okolí, ale rovněž i dalším regionům Vysočiny. Část vybavení expozice a informačního centra finančně podpořila Nadace ČEZ darem ve výši 500 tisíc korun.
Hrotovičtí jsou na historii své obce právem hrdí. První písemnou zmínkou o Hrotovicích je listina Přemysla Otakara I. z roku 1228, kterou udělil nově založenému klášteru v blízkých Oslavanech řadu ekonomických a politických výsad a práv. Zakladatelem nové vesnice byl zřejmě Dětřich Theodoricus Hrut. Po zakladateli dostala vesnice název Hrutovici, Hrutovice, nyní Hrotovice. Nejen to se v úterý 25. září dozvěděli první návštěvníci nově otevřeného Muzea Hrotovicka. Po slavnostní řeči starostky města, Hany Škodové, následovala prohlídka expozice. Oficiálně se pak brány muzea otevřou veřejnosti 1. října.
Část vybavení expozic muzea a jeho informačního centra, konkrétně vitríny, cedule a nábytek, pořídilo město díky grantovému příspěvku 500 tisíc korun od Nadace ČEZ.
„Být dobrým partnerem v regionech, kde ČEZ podniká, je jednou z pěti klíčových priorit naší strategie udržitelného rozvoje. A Nadace ČEZ pomáhá taková partnerství utvářet a utužovat prostřednictvím svého grantového programu Podpora regionů,“ doplňuje za nadaci její ředitelka Michaela Ziková.
Stálá výstava o historii nejen Hrotovicka vznikla v domě místního rodáka a malíře Františka Bohumíra Zvěřiny, který stojí vedle zámku s městským úřadem. Expozice s obrazy malíře byla zachována, doplnily ji např. fotografie Karla Chrásta, který zachytil Hrotovice i okolní obce tak, jak vypadaly před sto lety. Další část expozice věnovali muzejníci strojníkovi Janu Dolníkovi, který patřil mezi významné výrobce stabilních motorů. Návštěvníci muzea se budou moci seznámit i s podobou Hrotovicka v pravěku, středověku a současnosti.
Muzeum bude otevřeno ve dnech úterý až neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin, provoz zajistí město Hrotovice.