Z regionu

Radek Landa: Pro studium jaderných rektorů jsem se rozhodl díky jaderné maturitě

21. 10. 2017

Radek Landa pochází ze Žďáru nad Sázavou. Tam také studoval základní školu a osmileté všeobecné gymnázium.

Po dokončení gymnázia  se rozhodoval, kam dál, a protože ho zajímala fyzika, zvolil si Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze, obor jaderných reaktorů, kde postupně vystudoval bakalářské a inženýrské studium.

V současnosti pracuje u ČEZ, a.s.  dva měsíce. Po dokončení školení na školisku v Brně nastoupí na pozici operátora sekundárního okruhu (OSO) na Jadernou elektrárnu Dukovany.

Co vše jste musel absolvovat, než jste získal práci na elektrárně?

Záleží samozřejmě na pozici, o kterou se člověk zajímá, protože požadavky se výrazně liší. Na pozici OSO, se kterou mám zkušenost, je nutné úspěšně projít psychodiagnostickým vyšetřením, inteligenčními testy, testy pozornosti a zdravotní prohlídkou.

Jak probíhá vaše školení na školisku v Brně? Na co je to zaměřené? Co vám to dává?

Školení v Brně je rozdělené do postupných modulů, na jejichž konci se vždy skládají písemné a ústní zkoušky. Na začátku se moduly věnují především teoretické problematice JE (např. hydromechanika, teorie jaderných reaktorů, termomechanika, jaderná bezpečnost) a následně jsou navázány moduly o technologii a provozních předpisech. Zatím mohu hodnotit pouze teoretickou část, kterou právě studuji, ale jsem velice spokojen se systémem výuky, který si zakládá především na pochopení celé problematiky. Samozřejmě si výukou také prohlubuji a rozvíjím znalosti, které jsem získal na vysoké škole.

ČEZ pořádá Jadernou maturitu a Letní univerzitu. Účastnili jste se? Jaké to bylo a co vám to dalo? Jak na to vzpomínáte?

Účastnil jsem se všech zmíněných vzdělávacích akcí. Jaderné maturity na EDU jsem se zúčastnil před koncem studia gymnázia v roce 2010. Dá se říct, že to bylo moje první seznámení s jadernou energetikou díky řadě přednášek, které jsme během týdne absolvovali. Také na základě této zkušenosti jsem se rozhodnul pro studium jaderných reaktorů. V roce 2013 jsem se přihlásil na Letní univerzitu EDU a byl jsem přijat. Během studia šlo o příjemné zpestření a rozšíření znalostí. Celou dvoutýdenní letní stáž hodnotím velice kladně. Nejen kvůli zajímavým přednáškám expertů a exkurzím v EDU, ale také kvůli kolektivu lidí, kteří se mnou tuto stáž absolvovali. S některými z nich jsme přátelé dodnes. Díky skvělým zkušenostem s Letní univerzitou jsem se v roce 2016 přihlásil také na Letní univerzitu ETE, díky které jsem se mohl seznámit s provozem JE Temelín. U všech stáží bych chtěl pochválit organizátory za připravování programu i mimo elektrárnu, což fungovalo jako příjemné odpolední zpestření po odborném programu, např. cyklovýlety po okolí Českých Budějovic a Týnu nad Vltavou.

Co vás vedlo zaměřit se na práci v energetice? Co vás na tom baví?

Dle mého názoru je energetika jedním z nejdůležitějších, nepostradatelných odvětví lidské činnosti a její dopad přesahuje z průmyslové až do sociální roviny života všech. Proto věřím, že jde o práci, která by se měla dělat zodpovědně a rád bych se toho účastnil. Navíc se rád vzdělávám o novinkách v oboru, a jelikož energetika se neustále vyvíjí, je o novinky postaráno.

Jaký je podle vás ČEZ zaměstnavatel?

Věřím, že ČEZ je jedním z nejkvalitnějších zaměstnavatelů v ČR. Proto jsem se také o místo v ČEZu ucházel. Na podrobnější hodnocení si po dvou měsících netroufám.

Co děláte ve volném čase?

Rád trávím čas s přítelkyní, rodinou a přáteli. Chodím plavat a fotit. Rád si rekreačně zahraju stolní tenis nebo šachy.