O památkách obce a současném dění v obci jsem si povídala se starostou obce panem Jiřím Rosickým, který vykonává funkci starosty již od roku 1990.
Obec Račice se nachází 3 km západním směrem od města Hrotovice. Rozloha obce je 361 ha. V současné době má obec 41 domů, 76 obyvatel, přibližně 1/3 domů je využívána chalupáři. Račice jsou významnou dopravní křižovatkou pro okolní obce. Poprvé je obec připomínána již v r. 1252. Na listině z r. 1279, kterou se urovnal spor mezi kněžickým farářem Vojslavem a Zdislavou, čteme svědka Kunu z Račic. Avšak i sousední páni z Myslibořic zde měli v 13. stol. majetek. To dokazuje darování 2 hřiven stříbra na stavbu kostela Račického od Artleba z Myslibořic. Název obce je odvozen od jména Radeš neboli Radek, tedy původně Radšice.
O památkách obce a současném dění v obci jsem si povídala se starostou obce panem Jiřím Rosickým, který vykonává funkci starosty již od roku 1990.
Významnou památkou je raně gotický kostel svatého Václava z 2. pol. 13.stol. s plochostropou lodí a žebrovou klenbou v presbytáři. V kostele jsou 2 oltáře, obraz sv. Petra a Pavla, malovaný r. 1888 Jindřichem Poláškem, krásné sousoší ukřižování Krista Pána. Na hlavním oltáři je obraz od malíře Mesmera. Starý zvon „Václav“ z r. 1491 s nápisem: „Tento zvon jest ulitý ke cti a chvále Pánu Bohu a svatému Václavovi Léta Božího MCCCCLXXXXI.“ Zvon patří mezi nejskvělejší zvony vytvořené ve zlatém věku zvonařství. Ve druhé světové válce hrozilo, že obec o zvon přijde, Němci jej chtěli odvézt na roztavení, ale protože zvon je tak veliký, že jej nedostali ven z věže, byl zachován. Zvon je pravděpodobně nejstarším zvonem na Třebíčsku. Další památkou je sousoší svatého Kříže z r. 1727, které stojí uprostřed hřbitova. U hlavní silnice vedoucí z Hrotovic do Jaroměřic nad Rokytnou, najdeme sochu svatého Šebestiána. Na návsi se nachází pomník, který připomíná umučení dvou obyvatel Josefa Urbánka a Karolíny Urbánkové v koncentračním táboře Mauthausen během II. světové války za protifašistický odboj.
Přestože obec nemá mnoho obyvatel, v obci je pořádáno v průběhu roku několik, dá se říci tradičních akcí. Pouť na svatého Václava a s ní spojené sportovní odpoledne O putovní pohár starosty. Většinou se odehrává soutěž v minikopané, na kterou se sjíždějí družstva z okolních obcí. Každoročně se staví májka a nesmí chybět pálení čarodejnic. V loňském roce obec uspořádala poprvé předsilvestrovské setkání u památného dubu, který se nachází v lese Svatocheň. Starý dub stojí téměř uprostřed pomyslného kruhu vesnic Račice, Zárubice, Myslibořice, Odunec a Krhov. Velkým překvapením bylo, že se zde sešlo více než 250 obyvatel z okolních obcí a dokonce přijeli i někteří ze Znojma nebo Jihlavy.
Pro trávení volného času mohou místní obyvatelé využívat nově postavený sportovní areál, kde si mohou zahrát kopanou, tenis, volejbal, nohejbal a když je příznivá zima, tak i lední hokej. Součástí je dětské hřiště. Okolí je vhodné také pro cyklisty.
Obec Račice má od loňského roku ještě jedno prvenství. „Je první „bezdrátovou“ obcí na Třebíčsku. „Veškeré elektrické vedení je uloženo v zemi“, zmiňuje v rozhovoru pan starosta. „Na podzim čeká Račice ještě výsadba jeřabinové aleje, na kterou získala finanční prostředky od Skupiny ČEZ. A v příštím roce čeká celou obec velká investiční akce, a to výstavba kanalizace“, pokračoval v rozhovoru Jiří Rosický.
Pane starosto, doslechla jsem se, že také vaříte?
„Každoročně mezi Vánocemi a Silvestrem vařím pravou hasičskou zelňačku. To se vezmou klobásy, které zbudou po výroční hasičské schůzi, uvařím zvlášť brambory, aby nebyly tvrdé, pak uvařím ještě zelí s klobásou, přidám koření, zahustím a když je vše hotovo, ochutnávka může začít.“
Alena Hostašová