Přenášky, výtvarné dílny, koncerty, výstavy i duchovní slovo – vše propojené tématem Bible (kralické). Takové jsou oslavy 400 let Bible kralické.
I přes deštivé a zatažené počasí zaplnili lidé ze všech koutů republiky o víkendu 13. a 14. září Kralice nad Oslavou. „Přijeli jsme ze severu Moravy, nemohli jsme si nechat ujít takovéto výročí přímo v místě, kde Bible vznikla,“ prozrazuje na parkovišti asi šedesátiletý pán, který přijel se svými přáteli. Sobotní program zahájil starosta Kralic Emil Dračka a synodní senior Joel Ruml v půl desáté na hlavním pódiu na fotbalovém hřišti. Poté se v sokolovně, v kostele sv. Martina a v základní škole rozeběhly bloky přednášek věnující se tiskařské práci, grafice Bible kralické, meziválečné architektuře protestantských kostelů, Janu Amosu Komenskému a Janu Blahoslavovi. Děti zaplnily učebny v základní škole – lepily, malovaly, stříhaly. „Mami, ten pán tiskne knihy,“ ukazoval malý chlapec na vzrostlého muže, který stál u tiskařského lisu a všem dětem i dospělým, kteří ho obklopovali ze všech stran, vysvětloval a ukazoval, jak se tiskly knihy.
Ulicemi Kralic proudily davy lidí – jedním směrem k památníku, ke škole a ke kostelu, druhým směrem k sokolovně a hlavnímu pódiu. Za sokolovnou v zelených stáncích si lidé kupovali Bible různých velikostí a psány různými jazyky. V jednom stánku byly vystaveny desítky malých modrých Biblí. „Rozdáváme je lidem po celém světě. Jsou malé a skladné. Lidé většinu Bibli doma mají, ale je velká. Tyto malé cestovní se dají do tašky a člověk si je může přečíst v čekárně u lékaře, na nádraží, kdekoliv. I tady v Kralicích o ně lidé mají velký zájem,“ popisuje Václav Novotný z organizace Gideons a dodává, že po celém světě rozdali přes miliardu a půl těchto Biblí.
Blížilo se poledne a vzduchem voněly uzené klobásy, pečené prasátko, langoše. Dosud volná prostranství se začala plnit dalšími nově příchozími. O půl třetí pronesli na pódiu zdravici zástupci církví, doprovodili je evangelické pozounové sbory Consonare. Od tří hodin je vystřídal program nazvaný Kralický klenot a sestavný z vystoupení známých umělců a jejich autentické výpovědi o významu Bible. „Já jsem přijela z Ostravy, táta z Jihlavy. Bible je součástí našeho života. Pravidelně z ní čteme a žijeme s ní. Co se týče Bible kralické, tak ten jazyk mě překvapuje. Koupila jsem si Bibli, která je z jedné části ekumenická a z druhé části obsahuje text Bible kralické. Jsme rádi, že jsme mohli přijet,“ svěřuje se dcera o otec Hruškovi.