Díky modernizaci a optimalizaci provozu chladicích věží zvýší ČEZ výrobu v Jaderné elektrárně Dukovany o přibližně 15 500 MWh. Odpovídá to roční spotřebě více než 5000 domácností. České jaderné elektrárny tak pokračují v trendu dalšího posilování bezpečnosti a efektivity. Energetici zároveň připravují další projekty v této oblasti.
Jen zdánlivě drobné snížení průměrné teploty cirkulační chladicí vody o 0,35 °C umožní zvýšit efektivitu celé elektrárny. Díky lepšímu chlazení sekundárního (nejaderného) okruhu generátory dodají do sítě, podle předběžných výpočtů 15 539 MWh elektřiny navíc.
„Od spuštění prvního dukovanského bloku se nám podařilo výkon našich jaderných elektráren bezpečně zvýšit o téměř 500 megawatt, bez jakýchkoliv emisí či záborů půdy. Můžeme to přirovnat ke stavbě menšího jaderného bloku či velké uhelné elektrárny,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Aktuální modifikace v Dukovanech spočívá v propojení okruhů chladicí vody mezi novými ventilátorovými a stávajícími chladicími věžemi. Energetici proto musí většinu prací soustředit do období odstávek pro výměnu paliva, při kterých je část zařízení nevyužívaná.
„Dlouhodobě hledáme všechny příležitosti, jak zvyšovat naši efektivitu. Od roku 2014 se nám podařilo ušetřit 160 000 MWh elektřiny a věřím, že jsme ještě neskončili,“ dodává ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.
Obě české jaderné elektrárny hodlá ČEZ provozovat nejméně 60 let. Přizpůsobuje tomu plán investic, které směřují jak do dalšího zvyšování bezpečnosti, tak také efektivity výroby. "Roční průměrné investice dosahují v Dukovanech dvou miliard korun, které směřují do dalšího posilování bezpečnosti a právě zvyšování efektivity," upřesnil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.