V klášterním pivovaru v Želivě navázali na tradici ze 17. století, kdy mniši řádu sv. Františka z Pauoly v klášteře Neudeck ob de Au v Mnichově vařili zvlášť silné sladové pivo, kterému se přezdívalo tekutý chléb.
Želivský klášterní pivovar připravil speciálně na postní dobu šestnáctistupňové polotmavé pivo z pěti druhů sladů.„Toto pivo pili mniši i v době postu, protože jim dodávalo sílu a energii. Měli však pochybnosti, zda neporušují půst a tak se rozhodli požádat Svatého otce Inocence X. o schválení pití svého piva i v době postní. Poslali mu pivo na ochutnání. To se ale po cestě zkazilo. Papež ho shledal ho tak nechutným, že považoval jeho pití za velký sebezápor přínosný pro duši mnichů a proto pití tohoto piva povolil i době postu,“ popisuje želivský sládek Jiří Novák. Od těch dob vařila silná postní piva většina klášterních pivovarů.
V Želivě se vařilo pivo už ve 14. století
První zmínky o vaření piva v premonstrátském klášteře v Želivě jsou ze 14 století. Výroba byla přerušena začátkem 20. století, protože klášter včetně pivovaru schvátil požár. K obnovení pivovaru došlo v roce 2003. Kvůli staré technologii byla však výroba piva ukončena v roce 2009. O rok později Kanonie premonstrátů založila nový pivovar, pořídila moderní technologie a pustila se do výroby tradičního piva. Toto speciální pivo můžete ochutnat v Želivském pivovaru a vybraných prodejnách v Praze a Brně.