Letos uplyne 27. května přesně osmdesát let od provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tuto událost si připomenou v obci Rešice ležící na hranicích Vysočiny a jižní Moravy na den přesně.
Narodil se zde totiž Adolf Opálka, jeden z parašutistů, který se na této události podílel. A také jeho bratranec, další parašutista, František Pospíšil.
„Každých pět let pořádáme v naší obci vzpomínkové setkání připomínající provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha a uctění rodáků nadporučíka Adolfa Opálky a rotného Františka Pospíšila a ostatních bojovníků za svobodu národa a vlasti. Připravujeme program pro veřejnost na pátek 27. a sobotu 28. května,“ zve starostka Rešic Petra Jílková.
Na organizaci se bude velkou měrou podílet Armáda České republiky. Do rodné obce obou parašutistů přijedou i vojenští veteráni.
Rešice připravují dvoudenní program pro veřejnost
Veřejnost se může těšit na seskok výsadkářů, ukázky vojenské techniky a také výstavy, které mapují osudy Opálky a Pospíšila, operaci Anthrophoid a život v Protektorátu Čechy a Morava. Součástí programu bude promítání filmu Lidice a černobílého filmu Atentát, kde roli Adolfa Opálky zahrál Radoslav Brzobohatý, který v roce 2012 Rešice navštívil. Vystoupí kapela Epydemye a Jožka Šmukař s cimbálovou kapelou. Při této příležitosti vydají Rešice miniknihu, která bude mapovat život jejich rodáků – Adolfa Opálky a Františka Pospíšila.
Generálním partnerem akce je Nadace ČEZ a partnery Jihomoravský kraj a Mikroregion Moravskokrumlovsko.
Adolf Opálka, rodák z Rešic
Narodil se v Rešicích 4. ledna 1915. Navštěvoval Základní školu v Rouchovanech, po maturitě na obchodní akademii se během vojenské služby přihlásil na vojenskou akademii. Po mnichovské zradě opustil vlast, bojoval v cizinecké legii v Alžírsku, po vypuknutí války se vrátil do Francie, ale po její rychlé porážce odplul do Velké Británie. Tam absolvoval parašutistický výcvik a byl jmenován velitelem tříčlenné sabotážní paraskupiny Out Distance, kterou s ním tvořili rotný Karel Čurda a desátník Ivan Kolařík. V noci z 27. na 28. března 1942 byli vysazeni kvůli navigační chybě místo na Písecku až u Ořechova v blízkosti Telče. Ivan Kolařík ztratil falešné doklady, v nichž měl proti všem zásadám fotografii své dívky i s věnováním. Tato chyba ho stála život, nacisté popravili jeho i rodinu jeho dívky. Karel Čurda se vydal na cestu zrady svých kamarádů. Po atentátu na nacistického vraha Reinharda Heydricha se Adolf Opálka společně s dalšími spolubojovníky ukryl v pražském kostele v Resslově ulici. I když je Němci obklíčili, odmítali se vzdát: „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!“ Zraněný Opálka na kůru chrámu spolkl ampuli s jedem a zastřelil se. Bylo mu 27 let.
Eva Fruhwirtová