Krojované babské hody
Obec Kubšice je malá obec ležící v bývalých sudetech, v předválečné době zde byla většina ze 490 obyvatel německé národnosti. V roce 1907 nechala místní selka postavit v Kubšicích kostel a zasvětila jej Panně Marii bolestné. Od této doby tedy pochází tradice hodů v Kubšicích v první polovině září na svátek Marie, která byla přerušena jen v době války. V roce 1945 osídlilo obec Kubšice české obyvatelstvo z širokého okolí. Noví občané na tradici hodů spojenou se svátkem Marie navázali a zachovali ji až do dnes. V současné době mají Kubšice jen 155 obyvatel a složení stárků a stárek pod májou je každý rok jiné. V některých letech na place, tak jako v jiných obcích, tancuje chasa. Pokud ale chase některý rok dojde síla, tak hodové právo přebírají ženáči nebo ženy.
V letošním roce se hody v Kubšicích slavili v sobotu 10. září. Byly to již 7. Krojované babské hody a k ženám se přidali také děti v krojích. Jako každý rok hodová sobota začala dopoledním zvaním po obci. Od ranních hodin obcházely ženy v krojích za doprovodu dechové hudby Horané domy a zvaly sousedy na odpolední hodovou zábavu na plac k sokolovně. Každému pozvanému daly ochutnat hodové víno, koláče a darovaly rozmarýn. Odpoledne se potom vydal již slavnostní krojovaný průvod složený z žen a dětí znovu obcí a v 15 hodin začalo na place u sokolovny hodové zavádění. Děti vystoupily s lidovým tancem pod vedením taneční školy manželů Novosadových. V nočních hodinách se konala v sokolovně hodová zábava, k tanci a poslechu hrála jako celý den dechová hudba Horané a duo Star band.
A tak stejně jako před více než sto lety se obyvatelé Kubšic, jejich rodiny, příbuzní a známí sešli v zářijovou v sobotu na place pod májou a večer v sokolovně, aby se setkali se sousedy, společně si zazpívali, zatancovali a při víně a prvním burčáku probrali radosti i starosti života. Prožili tak spolu vzácné okamžiky pohody, veselí a sousedské sounáležitosti, které sebou tato stará tradice hodů nese. A pro tyto chvilky, pro stisky rukou se starými známými, pro pohledy do spokojených tváří sousedů je tak důležité jít ve stopách předků dál a zachovat tradici hodů i pro budoucí pokolení.