O dubnovém víkendu 13.–14. dubna se odehrávala v Dělnickém domě v Oslavanech 16. Mezinárodní prodejní výstava minerálů, drahých kamenů a šperků.
Výstava se koná v Oslavanech od roku 2009 a má již vybudovanou náležitou tradici. "Na prodejní výstavě bylo možné shlédnout či si zakoupit minerály, horniny, fosilie, přírodniny, drahé kameny, šperky, bižutérii a autorské klenoty prakticky z celého světa. Ve všech prostorách Dělnického domu se za celý víkend prezentovalo 60 vystavovatelů. Někteří byli z Ivančic, z Brna, ze Střelic, z Tišnova, z Miroslavských Knínic, z Blučiny ale také z Vysočiny, z jižních Čech, z Prahy, z Ostravy, z Rožnova pod Radhoštěm, ze Šumperka, z Pardubic, z Litoměřic, z Liberce, z Příbrami a z Plzně. Vystavovatelé ze zahraničí byli ze Slovenska, z Rakouska, z Ruska a z Běloruska,” vyjmenovává Kateřina Polínková.
Zářivý svět minerálů v UV světle
Během výstavy bylo možné shlédnout unikátní expozici UV minerálů s názvem: Zářivý svět minerálů v UV světle. Tuto výstavu uskutečnili dva velcí nadšenci a sběratelé Jan Vlk z Rožné a Lukáš Gubanec z Hradce Králové „Zářivé“ minerály jste mohli shlédnout také z našeho okolí, jednalo se o pelosiderity z údolí neslovického potoka a silicity (pazourky) z Krumlovského lesa.
Bylo na co koukat a co obdivovat
Návštěvníci mohli zakoupit „barevné měsíční kamínky“ za 5 Kč, zatímco nejdražšími kousky za 100 000 Kč byly přírodní „vltavíny“ z jižních Čech, což je celosvětová rarita. Tyto vltavíny, které vznikly při dopadu meteoritu v Německu před 15 miliony let, byly do Čech zaneseny vzduchem z vzdálenosti 300 km. Broušené vltavíny ve špercích se prodávaly až za 5 000 Kč za gram. U většiny stánků bylo možné smlouvat o ceně. Tradiční součástí každé mineralogické výstavy jsou také „štěstíčka“, která nabízelo pět vystavovatelů – šlo o různé sběry hornin a minerálů nebo malé zkameněliny. Každá výstava také obsahovala rozsáhlou kolekci fosilií z různých geologických období, od prvohor až po čtvrtohory, včetně českých a marockých prvohorních trilobitů a amonitů. K dispozici byly také velké kusy rostlinných zkamenělin z období prvohor ze Zbůchu u Plzně. Návštěvníci si mohli rovněž zakoupit nástroje pro zpracovávání a leštění kamenů.
Celoživotní vášeň pana Bedřicha
Bedřich Křístek z Ostravy-Poruby patřil mezi nejstarší vystavovatele a svěřil se, že bude oslavovat své 86 narozeniny. Celý život pracoval v Ostravě v energetice jako technik. Krása „kamenů“ jej začala fascinovat od 6 let a postupem času mu Česká republika byla malá, a tak se vydával prakticky do celého světa sbírat a vyhledávat neživé skvosty přírody. Na svém stánku měl drahé kameny z Pákistánu, které si hodnotil mezi své nejcennější sběry.
Prezentace Vlastivědného spolku Rosicko-Oslavanska na výstavě minerálů: Rozmanité expozice a interaktivní dílničky
Na výstavě minerálů se Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska prezentoval prostřednictvím rozsáhlého výstavního stánku umístěného v jedné z místností. Návštěvníci zde mohli vidět různé ukázky hornických a elektrárenských artefaktů, černého uhlí, prvohorních zkamenělin a hornin z hald, včetně exemplářů z Rosických uhelných dolů. Stánek poskytoval informace o muzeích na zámku v Oslavanech, která zahrnují Muzeum hornictví a energetiky, Hasičské muzeum SDH Oslavany a Lapidárium Muzea Brněnska. Tyto muzea byla během výstavy otevřená pro veřejnost od 9 do 17 hodin. Členové spolku aktivně provázeli návštěvníky expozicemi a v rámci Makety důlních děl v druhém nádvoří zámku. Současně byl o muzea a výstavu velký zájem, což organizátory velmi potěšilo. Prezentační stánek nabízel tvořivé dílničky pro děti, kde si mohly vyzkoušet barvení křemenných oblázků, ulit šneků a dalších předmětů jako jsou kaštany, knoflíky a dřevěné kolíčky. Děti také měly možnost využít různá tiskařská razítka a samolepky nebo si vybarvit havíře a důlní lokomotivy.