Rozhovor

Nový projekt pomáhá získávat práci znevýhodněným lidem

13. 04. 2013

Zdeňka Hobzová pracuje v třebíčské Charitě sedm let. Už na střední škole se začala zaměřovat na sociální oblast. Od nového roku se stala vedoucí nové služby Sociální rehabilitace. O této službě a o tom, co vše tato práce obnáší, jsme si se Zdeňkou povídali přímo v Charitě.

Zdeňko, jaká byla vaše cesta k práci v sociální sféře?

Nejprve jsem vystudovala Střední odbornou školu se zaměřením na Sociální péči a následně Vyšší odbornou školu sociální v Brně. V průběhu mého studia jsem měla možnost navštívit mnoho sociálních služeb a nejvíce mě oslovila práce se znevýhodněnými lidmi. K této práci jsem se mírnou oklikou také dostala. Ještě během studia jsem začala vypomáhat v Domově pro matky, který je jednou ze služeb Oblastní charity Třebíč. Práce zde mě velmi bavila, přesto, mě to stále táhlo trošku jinam. Po dokončení studia jsem se díky doporučení vedoucí Domova pro matky paní Magdaleně Novákové, které patří mé velké díky, dostala do Stacionáře Úsměv Třebíč, kam jsem nastoupila na pozici terapeutky a moji konečnou pozicí v tomto zařízení byla pozice sociální pracovnice a zástupkyně vedoucího.

Čím vás tato práce inspirovala?

Ve stacionáři jsem pracovala šest let a práce zde pro mě byla opravdu naplňující, byl zde fajn tým pracovníků a výborný vedoucí. Uživatelé našich služeb mě mnohé naučili, vždy mě fascinovala jejich upřímnost, otevřenost a empatičnost. Jak krásné by bylo, kdyby tyto vlastnosti měli všichni lidé. Samozřejmě, byly chvíle, kdy bylo i neveselo a člověk toho měl „plné zuby“ a byl rád, že jde domů, těch chvílí bylo také dost.

Od letošního roku jste se stala vedoucí nové služby Sociální rehabilitace, která patří pod Oblastní charitu Třebíč.  Co je cílem této služby?

Sociální rehabilitace se snaží o podporu znevýhodněných osob především v pracovní oblasti, její vznik je opodstatněný, na konci roku 2012 bylo na Úřadu Práce evidováno 792 osob se zdravotním postižením, což je pro zajímavost 10,2% z celkové počtu nezaměstnaných. To není vůbec malé číslo. V Třebíči a blízkém okolí není služba, která by se práci s touto cílovou skupinou věnovala stejně, jako my. Našim cílem je, aby uživatelé našli zaměstnání na otevřeném trhu práce, aby se začlenili do běžné společnosti a mohli být její součástí. Zájem také vycházel z řad uživatelů charitních služeb, s některými z nich již úspěšně spolupracujeme.

Na koho se zaměřujete, kdo se na vás může obrátit?

Naši cílovou skupinou jsou lidé se zdravotním a sociálním znevýhodněním ve věku od 18 do 64 let, z Třebíče a blízkého okolí. Cílem naší spolupráce s uživateli je především podpora lidí v pracovní oblasti - učení či rozvoj dovedností potřebných pro maximalizaci jejich šance nalézt si zaměstnání na otevřeném trhu práce, dále také dosažení maximální samostatnosti uživatelů a jejich zapojení do běžného života.

To musí být nelehká práce. A určitě také řešíte financování této pomoci lidem.

Bohužel naše finanční situace není dobrá, ministerstvo práce a sociálních věcí nám nepřispělo ani korunou, takže v současné chvíli čekáme na výsledky odvolání a doufáme v obrat k lepšímu. I přes nepříznivou finanční situaci se v omezené míře snažíme pracovat na rozjezdu a rozvoji služby a zároveň se věnujeme i přímé práci s uživateli.

Jak se vám daří získávat práci pro vaše klienty?

Můžeme se pochlubit i prvními úspěchy, kterými je bezesporu získání práce našich šesti uživatelek ve firmě RECO-CZECH. Těmto uživatelkám jsme v průběhu minulého měsíce poskytovali podporu při zaučování v zaměstnání, v současnosti jsou však již samostatné a proto s nimi ukončujeme spolupráci a přejeme jim, aby se jim v práci dařilo tak jako do dnes a byly spokojené. Ráda bych této příležitosti využila a poděkovala vedení firmy a především paní Hochmanové, která našim uživatelkám pomáhá a je jim oporou. Přístup této firmy byl vždy velmi vstřícný a otevřený. Ochotně se přizpůsobovali našim možnostem a dali šanci našim uživatelkám zapojit se do běžného života a získat práci, mohou být vzorem všem ostatním firmám.

Máte další zájemce?

Do budoucna doufáme v lepší finanční situaci, kdybychom mohli přijmout další pracovníky a začít se plnohodnotně věnovat práci s lidmi, kteří mají o naši službu zájem. Již nyní máme několik zájemců o službu, se kterými bohužel nemůžeme díky nedostatečnému personálnímu zajištění služby pracovat.

Staráte se také o charitní bazar Baltazar…

Bazar Baltazar nabízí hezké oblečení za dobré ceny. Nachází se na Masarykově náměstí vedle gymnázia. Nákupem člověk zároveň podpoří služby Oblastní charity Třebíč pro lidi v nouzi a nyní i samotné uživatele služeb. Baltazar se totiž stal tréninkovým pracovištěm služby Sociální rehabilitace. Budeme rádi, když nás přijdete navštívit.

V čem je tato práce zajímavá? V čem naopak zase náročná?

Tato práce je pro mě zajímavá tím, že můžeme dát šanci lidem, kteří nemají v životě takové štěstí či možnosti. Můžeme jim pomoci změnit jejich život, pomoci v hledání cest k plnohodnotnému životu. A náročnost? Hodně náročné je celé období od začátku fungování služby. Nejistota, která je nám stále v patách, zvláště finanční. Náročné je také vyslechnutí osudů lidí, kteří k nám přicházejí a jejichž životy jsou mnohdy strastiplné.

Máte nějaký vlastní recept na špatnou náladu?

Recept na špatnou náladu: věnovat se tomu co mě těší a dobře se vyspat.