Podobně jako další země v regionu i Mexiko začalo v minulých měsících hledat cestu k dlouhodobě udržitelné energetické stabilitě.
Jedním ze způsobů, jak jí docílit, by podle tamějšího ministerstva energetiky mohla být výstavba nových bloků.
Středoamerický stát v současnosti provozuje jediné jaderné zařízení v Laguna Verde na východě země. Ke dvěma tamějším blokům, které elektřinu vyrábějí už od roku 1990, by v dohledné době mohly přibýt dva zbrusu nové reaktory.
Takový je alespoň předběžný návrh mexického ministerstva. Zda se jej však podaří naplnit, není zatím zřejmě. Odborníci totiž ještě budou muset zanalyzovat, zda by se Mexiku nákladná investice do nových zařízení vyplatila. Středoamerická republika se totiž doposud přikláněla spíše k výrobě elektřiny ze zemního plynu.
Pokud by však úřady s ministerským plánem na rozvoj jádra nakonec souhlasily, mohla by státní energetická společnost o stavební povolení zažádat už během příštího roku. Kdy by však začaly samotné stavební práce, se zatím odhadnout nedá.
Mexičtí odběratelé na elektřině z jádra v současnosti moc závislí nejsou. Elektrárna Laguna Verde, jejíž výkon je srovnatelný například s výrobními kapacitami Dukovan, totiž pokrývá jen 2,5 procenta tamější energetické poptávky.