Německé ministerstvo životního prostředí vyzvalo Francii, aby co nejdříve uzavřela svou nejstarší jadernou elektrárnu ve Fessenheimu.
Informovala o tom agentura AP. Výzva přišla poté, co dnes německý deník Süddeutsche Zeitung napsal, že nehoda v elektrárně před dvěma lety byla vážnější, než se uvádělo. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost reagoval, že k uzavření elektrárny není žádný důvod.
"Nebyla to první nehoda či problém tohoto reaktoru, proto ministr životního prostředí žádá, aby byl reaktor uzavřen, a to co možná nejdříve," řekl mluvčí německého ministerstva Stephan Haufe. Elektrárna na severovýchodě Francie u německých hranic je v provozu od roku 1977. Francouzský prezident François Hollande před čtyřmi lety slíbil, že bude do roku 2016 uzavřena. Loni ale Paříž oznámila jako nejzazší datum až rok 2018.
Dva jaderné reaktory elektrárny Fessenheim byly dočasně odstaveny z provozu v dubnu 2014. První poté, co byla zjištěna netěsnost v potrubním přívodu vody, druhý pár dní nato, když se náhodně uzavřel ventil, který kontroluje přívod páry do generátoru turbíny, což způsobilo automatické zastavení provozu.
Elektrárna, jejímž provozovatelem je elektrárenská společnost EDF, má výkon 1800 megawattů. Důvodem k obavám je zejména její stáří, ale i to, že je umístěna v oblasti náchylné k zemětřesení.
Německý deník Süddeutsche Zeitung a stanice WDR dnes informovaly o sérii problémů, které prý měli technici v elektrárně před dvěma lety při úniku vody, jenž skončil automatickým nouzovým uzavřením jednoho z reaktorů. Podle německého deníku tehdy francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) také situaci bagatelizoval před Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).
Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost dnes zopakoval, že incident z roku 2014 byl méně závažného charakteru, nepředstavoval žádné nebezpečí a před veřejností nebylo nic skrýváno. Podle něj tehdy elektrárna dostala certifikaci na dalších deset let provozu.
Francie je po Spojených státech druhým největším výrobcem elektřiny z jádra, má téměř 60 reaktorů ve dvaceti jaderných elektrárnách. Loni v červenci francouzský parlament schválil snížení podílu jaderné energie na výrobě elektřiny v zemi ze současných 75 na 50 procent do roku 2025.
Německo odstavilo svou nejstarší jadernou elektrárnu Grafenrheinfeld z roku 1981 loni v červnu. Zbývajících osm jaderných reaktorů chce postupně odstavit do konce roku 2022, jejich výkon mají nahradit obnovitelné zdroje energie.
ČTK