Podávání žádostí je nyní jednodušší a rychlejší, stačí pouze vyplnit webový formulář na webových stránkách nadace Nadace ČEZ.
Další novinkou je možnost posílat žádosti průběžně po celý rok. Vyhodnocování žádostí proběhne 31. května a 30. září. Nadace ČEZ přispívá na různé projekty v regionu. Podívejme se na ně zblízka.
Podpora regionům
Ke zkvalitnění života v obcích a městech přispívá grantového řízení Podpora regionům. V roce 2012 podpořila Nadace ČEZ v rámci Podpory regionů více než dvě stovky projektů po celé České republice, z toho na Vysočině a jižní Moravě to bylo třicet tři projektů v hodnotě více než sedm milionů korun.
Žádost o nadační příspěvek mohou podávat neziskové organizace, obecně prospěšné společnosti, obce, města, tedy všechny právnické osoby, jejichž činnost je zaměřena na děti a mládež, sociální oblast, vědu a vzdělávání, ochranu lidského zdraví a lidských práv, kulturu, sport či životní prostředí.
Oranžové hřiště
Podpora dětských, sportovních ale i dopravních hřišť je vlajkovou lodí Nadace od jejího založení. Podpora je finančně náročná, také proto klade Nadace při schvalování důraz na bezpečnost. Provozovatelé navíc musejí hřiště udržovat v bezvadném stavu minimálně deset let po udělení grantu. Podmínkou je také veřejná přístupnost hřiště s výjimkou hřišť u mateřských škol. Do projektu Oranžová hřiště se mohou zapojit všechny právnické osoby. Nadace ČEZ podpořila již více než 200 hřišť v České republice.
Oranžové schody
Nadace pomáhá mladým lidem s tělesným postižením začlenit se mezi ostatní studenty a minimalizovat překážky, které jim stojí na cestě za kvalitním vzděláním. Projekt Oranžové schody pomáhá odstraňovat architektonické bariéry nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů či prostřednictvím stavebních úprav. Maximální výše příspěvku činí 1 000 000 Kč. Oproti minulým letům mohou školy žádat také o příspěvky na stavební či mechanické úpravy prostor nebo stávajících zařízení. V uplynulých letech se podařilo podpořit 22 škol v celé republice.
Oranžové učebny
Cílem projektu Oranžová učebna je zkvalitňovat výuku technických a přírodovědných předmětů na základních, středních a vyšších odborných školách. Školy mohou žádat o nadační příspěvek na nákup a instalaci výukových zařízení a pomůcek. Studenti tak mohou pracovat s nejmodernějším vybavením včetně speciální výpočetní techniky a seznamovat se efektivněji s probíraným učivem prostřednictvím zábavných pokusů a názorných ukázek.
Granty Oranžové schody a Oranžové učebny jsou určeny všem základním, středním a vyšším odborným školám. Každá škola může v grantovém řízení Oranžová učebna a Oranžové schody podat pouze jednu žádost o nadační příspěvek za rok. Datum, respektive pořadí zaslání žádosti rozhodování neovlivní. Stejně jako v minulých letech zapojí Nadace do rozhodování o obdarovaných i širokou veřejnost.
Kontak pro více informací
Veškeré potřebné informace o všech grantových řízeních Nadace ČEZ naleznete na webových stránkách www.nadacecez.cz . Kontaktní osobou pro region Vysočina a jižní Morava je Jana Štefánková, specialista vnitřních a vnějších vztahů JE Dukovany (kontakt: 561 10 461, 724 804 786, mail: jana.stefankova@cez.cz).
Foto: Nadace ČEZ přispěla na opravu maleb kostela v Horních Kounicích.