Z regionu

Na semináři Občanské bezpečnostní komise řešili stav elektrárny i její budoucnost

24. 11. 2015

Ve čtvrtek 19. listopadu se uskutečnil v Dalešicích pravidelný seminář Občanské bezpečnostní komise. Zúčastnil se také předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

V úvodu informoval Aleš John, předseda OBK, o tom, že premiér Sobotka potvrdil, že stávající bloky budou prodlužovány do doby spuštění 5. bloku a také to, že vláda počítá s prioritní výstavbou v Dukovanech.

Semináře se zúčastnila také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnosti Dana Drábová. „Jaderná elektrárna Dukovany je jeden z nejlepších a nejbezpečnějších projektů na světě. ČEZ má nyní ekonomický průšvih, ale nedotýká se to bezpečnosti,“ ujistila přítomné starosty z regionu. Dále se věnovala otázce kultury bezpečnosti, kde je potřeba se více zaměřit na lidský faktor.  Ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský informoval o aktuálním provozním stavu technologie a zdůraznil, že přednost má bezpečnost před hospodářským výsledkem.

„Důvěra je křehká věc, proto si musíme záměrně věřit.  Vidím rezervu u ČEZu, stávající problémy nebyly dost dobře vysvětlovány. Pokud ČEZ nedá jasné vyjádření, že chce stavět 5. blok, region bude postupně ztrácet přesvědčení o dalším provozu,“ vyjádřil ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.  Na absenci jasného názoru na stavbu ze strany ČEZu také upozornil Aleš John.

Starosta M. Budějovic Vlastimil Bařinka se dotázal ředitele divize výroby ČEZ Ladislava Štěpánka na to, zda region tlačí na vládu dostatečně. Podle Štěpánka je hlavní rozhodnutí na vládě. „Právě na vládu tlačíme a upozorňujeme je, že je potřeba držet termíny a spíše je urychlovat, nikoliv prodlužovat,“ navázal Jonáš, který tím připomněl komplikované zajišťování potřebných razítek od úřadů.

Podle senátora Vystrčila se musí stát na výstavbě 5. bloku podílet. „Věci by se měly doříkávat. ČEZ není ekonomicky schopen financovat výstavbu nových jaderných zdrojů a stát bude muset dát nějakou formu garance.“  Martin Uhlíř zodpovědný za výstavbu 5. bloku doplnil: „Potřebujeme mít v zádech stát, jinak se nepohneme dál.  Buď se zaručí stát za budoucí cenu elektřiny, což se stalo ve Velké Británii, nebo se zaručí za investice.  Investoři jsou zvyklí investovat do projektů, které mají návratnost do deseti let, ale v tomto případě to bude delší doba.“

Legislativa jako překážka výstavbě?

Doba pro přijímání zákonů je velmi dlouhá. Ve sněmovně leží novela atomového zákona. „Je z kuchyně SUJB a je na představitelích ministra pro místní rozvoj a ministra průmyslu, kdy předloží sněmovně zákon k projednávání,“ sdělil poslanec Zahradníček. Řešením je přijetí samostatného zákona pro výstavbu jaderných zdrojů, kdy by se nemuselo postupovat podle stávajících zákonů, které tento proces nezjednodušují. „Je potřeba ještě zvýšit tlak na ČEZ, ministerstva a vládu, aby se konalo,“ doplnil Zahradníček.