Rozhovor

Na kávě s vedoucí speciální prádelny v Jaderné elektrárně Dukovany

30. 07. 2014

Každý den se tady vypere až 800 kilogramů prádla. Více zajímavostí z pozadí chodu prádelny prozrazuje Zdeňka Najralová.

Pracujete v prádelně v Jaderné elektrárně Dukovany (EDU), jak vypadá Váš běžný pracovní den zde?

Prádelna v EDU se skládá ze dvou částí, sekundární a primární. Na sekundární části zajišťujeme dva dny v týdnu (pondělí a čtvrtek) sběr a výdej prádla pro zaměstnance EDU a další firmy v EDU. Prádlo pro nás pere dodavatelská firma v Třebíči. V primární části prádelny se pere prádlo pro pracovníky pracující v kontrolovaném pásmu. Pracovní den nám začíná v 6.30 hod. Po průchodu přes hygienickou smyčku, kde se převlékneme do pracovních oděvů pro práci v kontrolovaném pásmu, přejdeme do speciální prádelny.


Kolik lidí pracuje v prádelně?

Pět zaměstnanců a jeden kolega nám vypomáhá v době odstávek bloků, kdy je větší množství použitého prádla. Naším úkolem je zajistit vyprání a vyžehlení prádla, které obsluha hygienické smyčky doveze do prádelny. Po vyprání se prádlo vysuší, přeměří jeho povrchová kontaminace ve speciálním zařízení, kombinézy se složí, spodní prádlo (trenýrky a tílka) se vyžehlí, ponožky složí po párech. Takto připravené prádlo se opět předá obsluze hygienické smyčky, která je dodá pracovníkům, kteří pracují v kontrolovaném pásmu EDU. Kolem 11.00 h máme přestávku na oběd. Po něm se děje to samé. Končíme v 15.00 hod.


Kolik kilogramů prádla se denně průměrně vypere a pro kolik zaměstnanců EDU zajišťujete praní?

V primární části prádelny se vypere mimo odstávku cca 350 kg prádla. V době odstávek bloků, kdy přijíždějí externí pracovníci firem, to je cca 800 kg prádla za směnu. V té době vstupuje do kontrolovaného pásma denně 300 až 500 osob, většina z nich i opakovaně. Vždy při odchodu z kontrolovaného pásma pracovník odloží veškeré prádlo do připravených sběrných pytlů a při opětovném vstupu si bere prádlo čisté. Pro nás to znamená, že musíme nachystat přibližně dvojnásobně více prádla než je u pracovníků v daný den v kontrolovaném pásmu.


Má praní oblečení, které nosí lidé v jaderné elektrárně, oproti praxi „normální" prádelny nějaká specifika?

Ano, má. V prádelně se pere v chemicky upravené demivodě a ve speciálním pracím prostředku. Zároveň vyprané prádlo po vysušení prochází měřením povrchové kontaminace. A také to, že prádlo pro práci v kontrolovaném pásmu je žluté kanárkové barvy, takže jsme stále pozitivně sluníčkově naladěné.

Jak je to s oděvy, které používají pracovníci EDU v kontrolovaném pásmu a které může být teoreticky znečištěno radioaktivním odpadem?

Pracovník při vstupu do nečisté části hygienické smyčky prochází detektorem povrchové kontaminace. Pokud detektor signalizuje kontaminaci oděvu, pracovník oděv odloží do zvláštního červeného pytle. Toto prádlo se v prádelně pere samostatně v k tomuto určených pračkách a po vyprání se jeho povrchová kontaminace znovu přeměří. Pokud prádlo vyhovuje, lze ho znovu použít. Při nevyhovujícím výsledku se prádlo vyřadí.


Co představuje práce v prádelně ve střeženém objektu, jako je jaderná elektrárna? Platí pro Vás také nějaká bezpečnostní pravidla a opatření, popř. musíte procházet nějakými testy jako jiní zaměstnanci EDU?

Ano, platí pro nás stejná pravidla, jako pro všechny zaměstnance EDU. To znamená: jednou ročně školení a testy BOZP, jednou ročně školení a testy pro práci v kontrolovaném pásmu, jednou ročně preventivní lékařská prohlídka a opakované psychologické vyšetření.


Jaké jsou vaše koníčky a záliby?

Tak jako každá žena - rodina, vaření, pečení, vnoučata, zahrádka, sport už jen mírně.

Zdroj: WIN zpravodaj

Fotogalerie