Obě jaderné elektrárny Dukovany i Temelín se společně s dalšími regiony ČEZ opakovaně připojí k celorepublikové kampani „Česko svítí modře“ s cílem podpořit osoby s poruchou autistického spektra (PAS). V noci z 2. na 3. dubna ozáří hlavní vstup do elektrárny Dukovany modré světlo, které symbolizuje komunikaci, která je právě u těchto osob problematická.
S poruchou autistického spektra žije v České republice více než 250 tisíc občanů, do života více či méně zasahuje dalším 500 tisícům jejich nejbližších. Počty nově diagnostikovaných případů narůstají a s nimi také iniciativy jednotlivců i odborníků napříč republikou. Světový den zvýšení povědomí o autismu, který připadá právě na 2. dubna, má za cíl zvýšit informovanost veřejnosti o poruchách autistického spektra. V tento den se lidé na celém světě zapojují do osvětové kampaně s názvem Česko svítí modře, kterou iniciuje platforma Naděje pro autismus.
„Podpoře organizací, které pomáhají lidem s poruchou autistického spektra, se věnujeme dlouhodobě. Projekty zaměřené na tuto oblast najdou uživatelé v aplikaci EPP nejen v dubnu, který je tradičně tématu autismu dedikován, ale v podstatě po celý rok. Pohyb přirozeně bourá bariéry a spojuje, proto je EPPka skvělým nástrojem, jak o problematice autismu dát vědět co nejširší veřejnosti,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.
S organizacemi věnujícím se autismu spolupracují zaměstnanci Skupiny ČEZ, kteří chodí do těchto organizací pomáhat v rámci firemního dobrovolnictví, přispívají finančně v rámci sbírek, nakupují výrobky chráněných dílen na on-line trzích. Zaměstnanci elektrárny Dukovany si oblíbili dobrovolnické dny v Mateřské, Základní škole v Ivančicích. „Počet dětí s autismem neustále roste, naši školu určenou pouze dětem se speciálními vzdělávacími potřebami v současnosti navštěvuje 150 dětí a žáků. Z toho malých autistů je už 90. Víme, jak těžké je tyto děti pochopit, respektovat a současně vést. Vážíme si rodin malých autistů, které se často potýkají s kritikou okolí. Osvětová činnost je v této oblasti velmi potřebná. Děkujeme Jaderné elektrárně Dukovany za dlouhodobou spolupráci,“ říká ředitelka Mateřské školy a Základní školy Ivančice Marta Špalková.
Stejně jako v minulých letech, tak i letos se ke kampani připojí Jaderná elektrárna Dukovany, která se rozsvítí modrou barvou.
„Opakovaně nasvítíme budovu hlavního vstupu elektrárny, aby bylo naše zapojení do této iniciativy viditelné. Dlouhodobě a trvale spolupracujeme s regionálními neziskovými organizacemi, které o osoby s poruchou autistického spektra pečují,“ sdělil ředitel JE Dukovany Roman Havlín.
"Do pomoci konkrétním organizacím, které s klienty s autismem počítá, se může aktivně zapojit i veřejnost s použitím aplikace EPP – Pomáhej pohybem. Uživatelé „epky“ mohou připisovat body ze svých sportovních aktivit hned několika neziskovým organizacím, které se zabývají jak osvětou o lidech s autismem nebo přímo péčí o jednotlivce nebo rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
„Díky podpoře Nadace ČEZ a aplikaci EPP Pomáhej pohybem se nám podařilo získat finanční prostředky na dovybavení zahrad našich domácností,“ říká Silvie Tomšíková, ředitelka Domova Kamélie se sídlem v Křižanově. „V Bystřici nad Pernštejnem jsme mohli zakoupit venkovní dřevěné hudební prvky, které pomáhají k aktivizaci a rozvoji smyslového vnímání našich klientů. Další vybavení a úprava zahrady, včetně venkovního snoezlenu se podařila v Kadolci, kde máme službu Domov se zvláštním režimem, která se specializuje na podporu lidí s autismem a chováním náročným na péči,“ dodává Silvie Tomšíková.
Domácnosti Domova Kamélie, které jsou po celém Kraji Vysočina poskytují pobytovou a ambulantní službu také osobám s poruchou autistického spektra. Více na www.domovkamelie.cz
Poruchy autistického spektra (PAS) – obecněji AUTISMUS – byly veřejností vnímány jako svým způsobem vzácné onemocnění několika málo obyvatel této země. Opak je však pravdou, počty nově diagnostikovaných případů stále vzrůstají, stejně jako iniciativy různých jednotlivců, odborníků, uskupení napříč republikou. Platforma vznikla proto, aby propojila všechny, komu není život a osud lidí s autismem lhostejný. Cílem propojení sil je plně habilitovat PAS jako diagnózu, kterou je potřeba brát se stejným respektem jako postižení, která jsou lidem známa staletí. Více informací najdete na www.nadejeproautismus.cz