Rozhovor

Michal Kazda: Pracujeme na nových zařízení pro jadernou energetiku

12. 06. 2013

Michal Kazda pracuje v Envinetu třetím rokem. Pochází ze Zárubic, ale po studiích v Praze, kde absolvoval na ČVUT obor Fyzika a technika jaderné fúze, tam zůstal. V současné době je vedoucím oddělení obchodu v pražské pobočce Envinetu.

Michal hovoří anglicky, francouzsky a německy, má za sebou několik zahraničních stáží a díky své práci v Envinetu se podílí na zajímavých projektech týkajících se jaderné energetiky a její bezpečnosti.

Michale, přibližte nám blíže svoji práci.

Mám na starosti oddělení v Praze, které se v posledním půl roce personálně rozšířilo, takže koordinuji práci kolegů, podílím se na přípravě různých projektů a obecně i rozvoji obchodu. Připravujeme dále podklady do výběrových řízení z oblasti jaderné energetiky.

S jakými projekty máte zkušenost?

Vyvinuli jsme zařízení, které je nyní instalováno v ÚJV Řež, a. s. Jedná se o zařízení na měření potenciálně radioaktivních odpadů. Toto zařízení má řadu nových prvků. Já jsem se konkrétně zapojil do vývoje nového způsobu odstínění přírodního záření. Představte si tunel, ve kterém probíhá měření. A tento tunel musí odstínit přírodní radioaktivitu. Dnes se za tímto účelem používá olovo. To se těžko zpracovává a také je stále dražší. Nám se podařilo vyvinout náhradu – nízkoaktivní stavební materiál na bázi betonových směsí. A právě teď máme ve finální fázi patentovou přihlášku.

ENVINET se od roku 2011 účastní vědecko-výzkumných programů. Co to přesně znamená?

Tyto programy propojují vědecký výzkum na univerzitách či výzkumných organizacích a komerční sféru v praxi. ENVINETu se podařilo několik projektů v těchto programech získat. Například teď běží projekt s názvem RANUS – TD (Radiation and nuclear safety technology development), který je v rámci programu Centra Kompetence podporovaný Technologickou Agenturou České republiky. Chceme vyvinout nové přístroje pro zvýšení bezpečnosti jaderných elektráren.

Má ENVINET nějaký velmi zajímavý nebo výjimečný projekt?

Určitě ano, má jich několik. Například jsme jediným komerčním subjektem, který je zapojen do programu EMRP (European meteorology research program). Jsou to výzkumné programy určené pro národní metrologické instituty. Právě v této oblasti se podílím na dvou programech. Jeden se týká definování jednotné metodiky postupů uvolňování potencionálně radioaktivních odpadů do životního prostředí, druhý se týká problematiky metrologie ionizujícího záření v metalurgických provozech.

Tady je už konkrétnější propojení s elektrárnou.

Ano, ENVINET je aktivní v oblasti měření odpadů, které vznikají v elektrárně jak v provozu, tak budou zejména vznikat při budoucí likvidaci elektrárny.

Proč je potřeba měřit objemovou aktivitu v různých materiálech či odpadech?

Měření je důležité proto, že můžeme materiál roztřídit na ten, který lze a který nelze uvolnit do životního prostředí. To přináší významné finanční úspory. ENVINET má v této oblasti měření unikátní postavení nejen v České republice, ale i v zahraničí.