Ve středu 20. března skončil 62. ročník Matematické olympiády. Mezi nejlepší patřil Josef Svoboda z Frýdlantu nad Ostravicí (3.), Radovan Švarc z České Třebové(2.) a na prvním místě se umístil Štěpán Šimsa z Gymnázia Litoměřice.
Kdo ze středoškolských studentů si nejlépe poradí s náročnou matematikou? Tato výzva přivedla od pondělí 18. 3. do středy 20. 3. do Jihlavy 48 talentovaných žáků gymnázií a středních škol z celé republiky na Matematickou olympiádu. Nejlepších výsledků dosáhli Štěpán Šimsa z Litoměřic, dále Radovan Švarc z České Třebové a Josef Svoboda z Frýdlantu nad Ostravicí. Kromě pocitu vítězství si odnesli i odměnu 10 000 Kč na další vzdělávání od partnera soutěže Skupiny ČEZ. Letos v létě budou reprezentovat ČR v mezinárodní matematické soutěži. Ze škol z Vysočiny a jižní Moravy se soutěže zúčastnili také studenti z Jihlavy, Brna, Šlapanic a Dačic.
V Jihlavě skončilo již 62. celostátní kolo Matematické olympiády. Po dva dny si zde 48 účastníků lámalo hlavu nad obtížnými matematickými úlohami z algebry, kombinatoriky, geometrie a teorie čísel. Organizátoři soutěže připravili studentům zajímavý doprovodný program včetně exkurzí, divadelního představení a prohlídky města.
Nejlepší matematik je z Litoměřic
Nejlepším výsledkem v olympiádě se může pochlubit student litoměřického gymnázia, Štěpán Šimsa. „Z vítězství mám velkou radost. Všechny úlohy byly pro mě obtížné, nad každou jsem musel hodně přemýšlet, než jsem našel řešení,“ hodnotí olympiádu devatenáctiletý Štěpán Šimsa. S počítáním příkladů však neskončil, připravovat se nyní bude na Mezinárodní matematickou olympiádu. „Velkou motivací byla pro mě šance, že jako nejlepší budu moci jet v létě na mezinárodní soutěž v Kolumbii,“ doplňuje vítěz. Na druhém místě skončil v celostátním kole olympiády Radovan Švarc z Gymnázia v České Třebové a ze třetího místa se radoval Josef Svoboda z Gymnázia Frýdlant nad Ostravicí. Dařilo se také studentům z jihomoravských škol, např. na 9. místě se umístil Mark Karpilovskij a na 18. místě Jakub Vančura, oba studenti Gymnázia třída Kpt. Jaroše Brno.
Tři nejúspěšnější účastníci získali symbolický šek v hodnotě 10 000 Kč. Finanční odměnu, která jim pomůže zakoupit pomůcky pro studium na jedné z technických vysokých škol, věnovala Skupina ČEZ; ta je partnerem fyzikální a matematické olympiády již čtvrtým rokem. „Matematika a fyzika nejsou často u dětí oblíbenými předměty. Soutěže jako olympiády však pomáhají změnit jejich názor a přibližují jim přírodní vědy jako zajímavé, logické a přitažlivé,“ vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ, a dodává: „Věřím, že mezi účastníky najdeme i budoucí odborníci, kteří posílí energetický průmysl.“ Pro školy, jež připravují své žáky na olympiády, připravila Nadace ČEZ navíc také soutěž o Oranžovou učebnu. Díky ní může jedna z nich získat finanční příspěvek v hodnotě 200 tisíc korun na nákup nebo modernizaci vybavení učeben fyziky, chemie a technických předmětů, popř. laboratoří.
Nejlepší účastníci celostátní olympiády předvedou své znalosti letos v červenci na Mezinárodní matematické olympiádě v Kolumbii. Z loňské olympiády v Argentině přivezla česká výprava stříbrnou a bronzovou medaili.