Luděk Smola ze Sudoměřic se v září se zúčastnil Letní univerzity v Jaderné elektrárně Dukovany. Na první pohled může působit jako průměrný student techniky. Poznáte-li ho však lépe, zjistíte, že opak je pravdou.
Proč ses rozhodl studovat zrovna elektroenergetiku?
Určitě mělo vliv to, že můj otec také pracuje v hodonínské elektrárně, takže jsem měl k energetice vždycky poměrně blízko. To, že jsem se rozhodl právě pro elektroenergetiku, bylo i trochu pragmatické rozhodnutí. Původně jsem chtěl spíše něco s počítači, ale rozmyslel jsem si to, protože se mi nechtělo pořád jen sedět a programovat. Nakonec mi přišel silnoproud a energetika jako nejperspektivnější možnost.
Proč ses přihlásil na stáž do Jaderné elektrárny Dukovany?
Krátce poté, co jsem se rozhodl pro studium elektroenergetiky, začala mě zajímat i energie z jádra. Přihlásil jsem se tedy proto, že jsem se toho o ní chtěl co nejvíce dozvědět. Uvažoval jsem totiž také o dráze operátora sekundárního okruhu. Ale nebyl jsem si úplně jistý, že se jedná o práci, kterou bych chtěl skutečně dělat a navíc neměl jsem o ní neměl dost informací k rozhodnutí. Takže jsem se chtěl zúčastnit i proto, abych se o této profesi dozvěděl co nejvíce a udělal si o ní lepší obrázek. V neposlední řadě jsem samozřejmě chtěl také poznat nové lidi a dobře se pobavit.
Jak zpětně hodnotíš Letní univerzitu?
Stáž určitě splnila moje očekávání a vše co jsem si předsevzal a co jsem si od ní sliboval, se mi splnilo.
Celým programem jsem byl velice mile překvapen. Byl totiž velice příjemný a uvolněný. Zároveň mě však potěšilo, že přednášky, od kterých jsem původně nic nečekal, mne nakonec velice zaujaly i poučily. Mluvím například o personalistice či psychodiagnostice. Člověk se i během nich dozví mnoho věcí, které může v životě i v praxi využít.
V rámci personalistiky sis vyzkoušel také pohovor nanečisto. Jak ti vyšel?
Měl jsem trochu trému. Já se obecně necítím úplně uvolněný, když něco takového dělám. Na druhou stranu mám rád výzvy. Takže jsem využil možnosti, abych se mohl v tomto směru zlepšit. Byl jsem rád, že jsem si vyzkoušel něco nového.
Luďku, vím o tobě, že jsi vycestoval do Ameriky, pověz nám o své cestě něco.
Byl jsem v Americe přes tři měsíce se studentskou agenturou. Chtěli jsme s přítelkyní získat zkušenosti v zahraničí a procestovat část Spojených států. Pracovali jsme v jednom dětském letním táboře v Kalifornii. Naše práce spočívala v údržbě či úklidu.
Co všechno jste stihli procestovat?
Studentské programy jsou nastaveny tak, že člověk většinu času stráví v kempu a má jen asi tři týdny na cestování. K tomu by měl využít peníze, které si předchozí prací vydělal, což není úplně jednoduché, protože v Spojených státech je poměrně draho.
My jsme procestovali víceméně celou Kalifornii - navštívili jsme například San Francisco, Národní park Sequoia či Národní park Yosemite s krásnými vodopády. Podívali jsme se také k nádhernému ledovcovému jezeru Lake Tahoe. Kromě Kalifornie jsme byli i v Los Angeles nebo třeba v Grand Canyonu.
A jaké to bylo žít čtvrt roku v cizí zemi?
Určitě bych to doporučil všem. Rozhodně to není jako dovolená. Za tři měsíce totiž cizí zemi poznáte mnohem komplexněji, a to z hlediska pracovního procesu i z hlediska kontaktu s tamějšími obyvateli. Proniknete do srdce země spíš, než když tam jedete na tři týdny na dovolenou.