Stejně jako dobře uvařené pivo, je vizitkou každého pivovaru osoba nejpovolanější, tedy sládek. Jeho úkolem je dbát nejenom na výrobu a kvalitu piva, ale i na potřebnou degustaci, která prověří, jak má správně zlatavý mok chutnat.
Laďo, jak ses stal sládkem? Pro mnohé je to povolání snů...
Studoval jsem sedm let na Potravinářské škole v Bzenci. Nejprve střední školu, obor analýza potravin, poté vyšší odbornou školu technologie potravin se zaměřením na výrobu nápojů. Pivo mě při studiu zaujalo ze všeho nejvíc. Musím se přiznat, že jsem měl pivo rád i po vyučování. Po studiu jsem nastoupil do Dalešického pivovaru na pozici podsládka. Byla to láska na první pohled, rychle mi došlo, že už nic jiného dělat nechci. Zde jsem čtyři roky přijímal spoustu zkušeností a cenných rad od mého předchůdce Štěpána Kříže. Letos mi pivovar předal.
Vůbec si nedovedu představit, jak vypadá pracovní den sládka. Můžeš mi ho popsat?
Teď v sezóně trávím většinu času přímo vařením piva. To je výhoda menších provozů, kde má sládek k pivu mnohem blíže a vlastníma rukama se podílí na jeho kvalitě. Mimo jiné musím každý týden plánovat a kontrolovat výrobu, řešit nepravidelnosti, starat se o evidence. Samozřejmě se to vše neobejde bez degustace, každé pivo před vystavením několikrát ochutnám.
Kolik piva denně vypiješ?
V průměru tak tři piva za den. Většinu však vypiju až po práci.
V čem je podle tebe Dalešické pivo jiné než ostatní?
Každé pivo je originál. Rozdíly dělají místo, zařízení, použité suroviny, technologický proces a hlavně lidé. My vaříme pivo pouze z vody, moravského sladu a žateckého chmele, bez použití náhražek. Pro kvašení přidáváme kulturní pivovarské kvasnice spodního kvašení. Všechna piva jsou vařena na stupňovitosti, tedy bez přídavku vody ke konci výroby. Po hlavním kvašení v otevřených kádích naše pivo pomalu dozrává čtyřicet až šedesát dnů ve středověkých sklepech pivovaru. To je klasická výroba vlastní českým ležákům a cesta, kterou náš pivovar jde. Dostatečná kapacita zaručuje, že ani v letních měsících nemusíme nic urychlovat a naše pivo má vyváženou chuť a vyrovnanou kvalitu.
Kolik piva v Dalešicích za rok vyrobíte?
Letos očekáváme výstav okolo sedmi tisíc hektolitrů. Díky rostoucímu zájmu vaříme každoročně víc a víc. Nanejvýš jsme schopni vyprodukovat deset tisíc hektolitrů. Nejvíc nás těší skutečnost, že lidem naše pivo chutná. To nám dává sílu do další práce.
Eva Fruhwirtová