Dvanáct párů mladých lidí obléklo o víkendu 27. a 28. září horácký kroj. Sobotní stárkovou byla Daniela Svobodová, v neděli Jana Manová.
Letos přibyl k vrchnostenským krojům ještě jeden – hotař nebo-li denní hlídač, který kdysi na vesnicích hlídal vinohrady a sady, aby si lidé navzájem nekradli úrodu. Nové funkce se ujal dlouholetý stárek Jiří Voborný.
Z původních čtyř krojů se počet rozrostl v roce 1967 na sedm a od roku 1971 se počet krojů ustálil na současných dvanáct. Historie rouchovanských hodů sahá do roku 1930. Tehdy Vratislav Bělík s Jaroslavem Nováčkem posbírali archivní dokumentaci po okolí a díky nim se zachovaly cenné vzory výšivek, noty na lidové písně, ale také zapsané zvyky.
Žádání o udělení hodového práva před rychtou
První stárek vyzve chasu:
Musime zavolat rychtářa, abe nám dál svoleni ve formě hodoviho práva, abe sme mohli držethode. Néprv zavoláme třikrát – me chceme rychtářa. Dež rychtář nevecházi, zavolaji znova dokud neveleze.
Až rychtář veleze před rychto, stárek spusti:
Pane rychtáři, páni první a druhé radni. Já Vám vinšujo pěkny vodpoledne a vod chase veřizujo pěkny pozdraveni. Me stárci s chasó staroslavny a svobodny vobce Róchovan pořádáme , jak už jistě vite, slavny horácky hode na den svatyho Václava a ešče jeden den potom se všema staréma zvykama a vobřadnostima. Tak sme za vama přišli, esli be ste proti-vá tomo nic neměli a nenamitali a dali nám svoleni ve formě hodoviho práva.
Rychtář se ptá:Ale esli ste se po celé boži rok dobře chovali?
Stárci tvrdjó že jo.
Rychtář: Esli ste pařezovico šnekem neproháněli?
Stárci – Dyť pijem jen víno
Rychtář: A mlady děvčata ste take nesváděli a jiném mrském neřestem?
Rychtář se domluvi s radnima esli je pravda co stárci řikaji. Po domluvě s radnima přečte stárkum právo. To ale zustane ho rychtářa. Hodovi právo se dává na májo až večir vo zábavě.
Stárek: Pane rychtáři já bech měl ešče jedno přáni. Me be sme potřebovali skácet májo ve vobecnim leso.
Rychtář se zlobi že už mája stoji a zeptál se serbusa a ponocnyho jak hlidali když jim májo hokradli ve vobecnim leso. Za to bodete po hodech potrestani.
Stárek: A když to tak dobře dopadlo tak si na to připijem. Páni muzikanti, račte na mě dobrý pozor dáti až já bodo panu rychtářovi na zdraví připíjeti – Husara!
Přípitek stárka s rychtářem.
Stárek: Páni muzikanti,račte na mě dobrý pozor dáti až já bodo prvnimo a druhymo radnimo na zdraví připijeti – Vivat!
Přípitek stárka s radními.
Stárek:Páni muzikanti,račte na mě dobrý pozor dáti až já bodo tade tomo zbetko (myslí se serbus a ponocný) na zdravi připíjeti – Husara!
Stárková připne na kabát všem konšelum rozmarýn.
Text: Eva Fruhwirtová
Foto: Pavel Cafourek