Jaroslav Kafka je hospodář sboru dobrovolných hasičů v Kramolíně a pracuje jako technolog na elektrárně Dalešice. Hasiči z Kramolína díky zaměstnaneckým grantům získali 30 000 na nákup hasičského auta. Letos oslaví hasiči 105. výročí od svého založení.
Jak dlouho funguje sbor dobrovolných hasičů v Kramolíně?
Byl založen v roce 1909 a má tedy dlouholetou tradici. Jelikož v tehdejší době nebyly žádné jednotky profesionálních hasičů, byli občané odkázáni pouze na sebe. Vzhledem k poloze obce, obklopené ze všech stran lesy, představení obce vědomi si nutnosti chránit majetek občanů, návrh na založení sboru dobrovolných hasičů ihned schválili.
Hasiči nemají jenom záchrannou funkci, ale také společenskou…
Postupem času bylo logickým vyústěním činnosti nejen požární ochrana, výcvik mužstva, ale i pořádání kulturně společenských akcí. Tímto se sbor dobrovolných hasičů stává stmelujícím prvkem obce a není domácnosti v obci, kde některý z členů nebo jeho předků nebyl členem případně členkou SDH Kramolín. Účastníme se likvidace požárů a následků likvidace živelných škod, pokračujeme v pořádání kulturně společenských i sportovních akcí nejen pro občany naší obce, zapojili jsme se do celostátního ekologicky prospěšného projektu „Recyklujte s hasiči“. Ale hlavně se snažíme odkaz tradice, dovedností a zkušenost generací minulých předávat generacím novým.
Připravili jste druhý ročník tříkrálového pochodu na Babylon. Byl velký zájem?
Výšlap z Kramolína na rozhlednu Babylon se konal v neděli 5. ledna. Přišlo hodně lidí. Připravili jsme u rozhledny občerstvení, špekáčky, čaj. Přidali se k nám i lidé z okolních obcí. Po celou dobu nás doprovázeli Babylonští trubači.
Proč jste se rozhodli v projektu Zaměstnanecké granty usilovat o peníze právě na auto?
Do projektu jsme zvolili nákup hasičského vozu, kterým sbor od roku 1993 nedisponuje a má pouze motorovou dvoukolovou požární stříkačku PS12 z roku 1982. V minulosti vždy sbor obnovil hasičskou stříkačku zhruba po generaci a platilo tedy předávání z generace na generaci. První stříkačka v roce 1909, následují roky 1936, v roce 1955 dodání motorové stříkačky, následuje v roce 1974 motorové vozidlo Robur a nakonec 1982 nová motorová stříkačka. Vozidlo Robur bylo pro špatný technický stav a nedostupnost náhradních dílů zrušeno a od té doby se k tažení požární stříkačky používá po dohodě traktor některého z členů.
Lavičky, stan a další potřebné věcí jste k rozhledně vezli novým hasičským autem?
Ano, mohli jste si ho tam prohlédnout při statické ukázce společně s výkladem velitele SDH Kramolín.
Kolik stálo pořízení této Avie?
Vyjádřeno penězi - padl na to celý grant, tedy 30 000 Kč. Ale především to stálo obrovské úsilí všech zainteresovaných členů, ať již samotné vyhledání vozidla tohoto stáří v ucházejícím stavu, tak vyřízení technické a provedení následných oprav a úprav k obrazu svému. Za to všem zúčastněným děkuji a odměnou nám budiž patřičná hrdost na obnovení vozového parku.
Závěrem bych chtěl poděkovat Nadaci ČEZ za umožnění realizace nákupu hasičského vozidla a popřát jí do budoucna spoustu dalších takto úspěšně zakončených projektů, kde i sebemenší přispěná částka může pro dobrovolnické organizace znamenat nejen krůček, ale pořádný skok kupředu.