O ochotě pomáhat, o nové střeše na hasičárně, o výjezdech, o technice a také o tom, že se o hasiče může starosta Ketkovic Josef Obršlík opravdu opřít, jsme si povídali právě s ním.
Kdysi se říkalo, že hasiči jsou takovou malou obecní armádou a páteří obce. Platí to v Ketkovicích 21. století?
Určitě ano. Hasiči jsou v Ketkovicích od r.1905, jsou nositeli kultury a také první, na které se starosta může obrátit, když se něco stane. Na naše hasiče je spolehnutí a já si toho velmi vážím. Máme šedesát členů.
To je opravdu hezké číslo.
Máme zde sbor dobrovolných hasičů a také zásahovou jednotku. Tu ze zákona zřizuje obec a ta jezdí k zásahům a je součástí integrovaného záchranného systému. V zásahové jednotce je dvacet dva hasičů. Mají pravidelná školení a výcviky. Spolkovou činnost vykonává sbor.
Členové zásahové jednotky dostávají v případě požáru SMSkou pokyn k výjezdu. Co když ale právě nejsou doma?
Ještě se nám nestalo, že by se hasiči nesešli a k zásahu nevyjeli. Vždycky tady někdo je. Chodí se do zaměstnání i na směny, takže vždy jsou někteří hasiči k zastižení. A když není řidič, tak jedu já.
Máte následovníky? Jak to vypadá se zájmem mladých lidí?
Vychovali jsme si své následovníky, takže je máme. Musím říct, že máme hodně mladých, a to je dobře. Je na ně spolehnutí a za to jim patří dík. Měli jsme také ženské družstvo.
A už je nemáte?
Povdávaly se, takže čekáme a těšíme se na obnovu.
Kolikrát jste letos zasahovali?
Letos jsme neměli žádný výjezd. Pouze jsme se zúčastnili několika soutěží a taktického cvičení na místní mateřskou školu.
Vzpomenete si na nějaký zásah, který vám utkvěl v paměti?
Vloni jsme měli asi sedm zásahů. Bylo velké sucho a to se pak projeví. Byli jsme u požárů lesa, dokonce u požáru rodinného domu. Kromě výjezdů k požárům jsou to také technické výjezdy, jako je pomoc při čištění studní, odklízení nánosů bahna ze silnic. Specifickým zásahem, kterého jsem se sám zúčastnil, byl v roce 2012 všem známý velmi rozsáhlý požár lesa u Bzence.
A to je vše dobrovolná činnost?
Absolutně dobrovolná, bez nároku na jakoukoli odměnu.
Některé sbory mají technické skvosty. Jak je to v Ketkovicích?
K výjezdům používáme CAS 25. Máme také kalové čerpadlo, pro případ čerpání vody ze sklepů a podobně. Auto nám sice trochu stárne, ale hasiči se o něj vzorně starají. Obec samozřejmě musí také přispívat ze svého rozpočtu. Finančně přispívá (formou dotace) také Krajský úřad Jihomoravského kraje. A také máme historickou techniku, na kterou jsme pyšni - je to čerpadlo z roku 1937, výrobcem je firma Stratílek. Bohužel se nám nepodařilo uvést motor do chodu. Ale jinak je natřená, vyleštěná, v původním stavu.
Máte hezkou hasičárnu a také novou střechu…
Hasičárna se stavěla svépomocí, zkolaudována byla v roce 1986. Sami Ketkovičtí hasiči si hasičárnu za velmi obětavé pomoci valné většiny spoluobčanů postavili. Bez jejich pomoci by nestála. Letos jsme obdrželi z Nadace ČEZ sto tisíc na novou střechu. Jsme za to moc rádi. A je to také povzbuzení pro hasiče, protože to vnímají tak, že se o nich ví a že je o něj zájem.
Eva Fruhwirtová