Keňa, devátá nejvýkonnější africká ekonomika, chce za patnáct let patřit mezi industrializované a středně bohaté státy.
K tomuto cíli jí má pomoci i elektřina z jádra. Tu by na západě Afriky rádi začali využívat už v roce 2020. Už teď je ale zřejmé, že tento termín se jim dodržet nepodaří.
Ekonomický růst Keňa vykazuje už v současnosti. Ruku v ruce s ním jde také nárůst počtu osob, které pravidelně používají elektrickou energii. Rostoucí poptávku by západoafrická republika ráda vyřešila právě jadernými zařízeními, což je postup, který před nedávnem ocenili i experti z Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Ti strávili na konci prázdnin v Keni deset dnů, během nichž tamější vládu instruovali, jak přechod k jaderné energetice maximálně urychlit.
Faktem však zůstává, že vybudování prvního reaktoru do roku 2020 je velice nepravděpodobné. Keňa totiž svůj první blok nezačala zatím plánovat ještě ani v hrubých rysech. Odhadovat, kdy tak africký stát svou první energii z jádra vyrobí, proto v současnosti není možné.
Na černém kontinentu zatím jaderná energetika příliš rozšířena není. Jediné aktuálně funkční reaktory se nacházejí v Jižní Africe. Nové bloky staví Egypt a na jaderné elektrárny v budoucnu pomýšlí i některé další státy na pobřeží Středozemního moře.