Rozhovor

Karel Čapka sestavil příběh o legionáři

16. 11. 2013

Karel Čapka je v posledním maturitním ročníku Katolického Gymnázia v Třebíči. Zapojil se do soutěže Příběhy 20. století. Natáčel rozhovor s bývalým příslušníkem StB a sestavil příběh legionáře z první světové války, kterého připomínají kříže u Výčap.

Co tě vedlo se zapojit do Příbehů 20. století?

Díky mé učitelce češtiny, paní Avkovské, jsem se dostal k soutěži Příběhy 20. století. Naše češtinářka docela pravidelně přichází do hodiny vždy s nějakou novou soutěží a hojně tím zaplňuje naše třídní nástěnky. Jednou dorazila i s informacemi o této soutěži. A jelikož už jsem se o organizaci Post Bellum dříve zajímal, říkal jsem si, že bych to zkusil

Smyslem soutěže je sepsat příběh rodinného příslušníka, souseda nebo někoho z okolí, kdo v sobě nese stopu minulého století. Kde jsi začal?

Z počátku jsem vůbec netušil, kde najdu zajímavý příběh do soutěže, jasno jsem neměl ani o několik týdnů později. Nakonec to dopadlo velice zajímavě. O letních prázdninách jsem natočil rozhovor s bývalým příslušníkem StB, který mi vyprávěl o své práci u policie za minulého režimu. A v říjnu jsem dostal možnost natočit ještě jeden životní příběh legionáře z první světové války.

Příběh o legionáři mě zajímá…

K druhému příběhu jsem se dostal náhodou. Jeden můj známý se zmínil o svém dědečkovi, který byl legionářem v Rusku, proto jsem zašel za dcerou tohoto legionáře a poprosil ji, aby mi pověděla příběh o svém otci. Vyprávěla mi o Václavu Jelečkovi, jak bojoval na východní frontě v Rusku, kde těžce onemocněl ke konci války v roce 1918. Všichni spolubojovníci ho opustili v domnění, že je již dávno mrtev. On však nebyl a ve smrtelné agónii prosil Boha o záchranu života. Uzavřel s Bohem smlouvu, že když přežije válku a dostane se zdravý zpátky domů, tak postaví Bohu tři kříže. Bůh jeho prosbu vyslyšel a zachránil ho. Po třech letech po skončení první světové války se legionář dostal zpátky domů, ovšem byl v tak zbídačeném stavu, že ho ani vlastní rodina zprvu nepoznala. Na svůj slib však nezapomněl a pustil se do zhotovení tří mohutných křížů, které následně vztyčil na všechny tři příjezdové cesty do své rodné vesnice Výčapy. Tyto kříže zde stojí dodnes.

Které období dějin máš rád?

Pro mě je nejzajímavější období moderních dějin, konkrétně 20. století, protože v této epoše se odehrálo tolik smutných, ale i pěkných a zajímavých událostí. A navíc je potřeba znát dějiny tohoto neklidného století, abychom se vyhnuli tomu, aby se dějiny znovu opakovaly.

V neděli vysílá Česká televize seriál České století. Díváš se?

Na seriál České století jsem se nesmírně těšil, avšak po odvysílání prvních dílů mě celkem zarazily negativní komentáře směřované na tento seriál. Já jsem z něho nadšený, líbí se mi dlouhé a propracované dialogy, pěkné prostředí filmu a celkem dobří herci.

Celou audionahrávku a text k příběhu si můžete přečíst na webových stránkách soutěže:
http://www.pribehy20stoleti.cz/pribehy/602

Pokud vás příběh zaujme, můžete pro něj hlasovat a podpořit ho v soutěži o Cenu veřejnosti.