Z regionu

Josef Veselý: Jsem hrdý, že budu u předání praporu hasičskému sboru

26. 04. 2018

Josef Veselý pracuje jako zámečník na Jaderné elektrárně v Dukovanech a je také velitelem zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Rakšicích. Letos slaví sbor hasičů z Rakšic 120 let. Při Floriánské pouti v Moravském Krumlově 6. května dostanou od města prapor. Pro Josefa i jeho kolegy hasiče to bude velká událost.

 

Sbor dobrovolných hasičů Rakšice letos slaví 120 let. Jak toto výročí připomenete členům a veřejnosti?

Oslavy výročí sboru budou rozloženy do více akcí během celého roku. První akcí bude žehnání praporu při Floriánské pouti 6. května, který dostaneme od města Moravský Krumlov. Jsme rádi, že město prapor nechalo k příležitosti oslav zhotovit.

 

Město pro hasiče připravuje překvapení, dostanete prapor. Co na to říkáte?

 

Prapor bude pro nás opravdu překvapením. Budeme ho mít v kanceláři velitelů v hasičské zbrojnici. Nesmírně si vážím a jsem hrdý, že budu u toho, kdy sbor prapor obdrží. Vždyť za celých sto dvacet let se takto významný akt nepodařil. Prapor je to nejcennější, co sbor může mít a čím se může prezentovat a je připraven pro další generace.

 

Co dalšího připravujete?

Hlavní oslavy se uskuteční 11. srpna v Rakšicích a budou zahájeny slavnostním průvodem a položením kytic k pomníku padlým obětem I. a II. světové války. Na odpoledne připravujeme ukázku techniky složek integrovaného záchranného systém, ať se jedná o hasiče, policii, záchrannou službu, Armádu ČR a další. Po celou dobu ukázek bude za Orlovnou k poslechu hrát dechová kapela Šeucovská muzika. Večer bude taneční zábava, hrát bude dechovka Galáni a rocková kapela Stíny. Všechny čtenáře srdečně zveme.

 

Budete při oslavách také oceňovat členy hasičského sboru?

Ano, určitě. To k tomu patří. Připravujeme vyznamenání pro členy za dlouholetou činnost pro sbor.

 

Hovořil jste o tom, že prapor bude památkou i pro budoucí generace. Jak pracujete s mládeží?

Snažíme se mládež k hasičskému sportu přitáhnout. A budeme se snažit ještě víc. Chceme vychovat další generaci kvalitních hasičů. Co se týče požárního sportu tak několik let v řadě je aktivní družstvo mužů, které sbor i město Moravský Krumlov reprezentuje. V minulých letech u sboru působilo i družstvo žen.

 

Prevence musí být a je základem všeho. Věnujete se i této činnosti?

Rád bych zmínil Preventivně výchovnou činnost Hasík. Pět našich členů absolvovalo specializační kurz. V rámci tohoto programu navštěvujeme školy na Moravskokrumlovsku. V loňském školní roce jsme navštívili deset základních škol. Žáky druhých ročníků jsme seznamovali s požární ochranou, učili jsme je jak se mají chovat, když jsou v ohrožení a povídali si s nimi o práci hasiče.

 

Vzpomenete si na výjezd, který vám utkvěl v paměti?

V paměti mi zůstalo výjezdů hned několik. Musím však zaklepat, v posledních letech jsme nebyli u zásahu, který by měl tragický konec. Za zmínku ovšem stojí ptačí chřipka, která postihla naše město začátkem roku 2017. To, s jakým způsobem se tento zásah zvládl, je velmi obdivuhodné. Neměli jsme s tímto typem zásahu na území města žádné zkušenosti. Ověřili jsme souhru všech subjektů, které se do tohoto zásahu zapojily. Není to však něco, čím bychom se chtěli chlubit Na druhé straně tohoto zásahu byly majitelé, kteří o svoji drůbež přišli, což nepotěšilo nikoho a i pro zasahující to nebylo nic příjemného.

 

Co vás osobně přivedlo k hasičům? Rodinná tradice?

Na to jste kápla. Můj otec je členem sboru a profesionálním hasičem. Od útlého dětství mě hasiči strašně zajímali a jakmile jsem dosáhl věku stát se členem, tak jsem se do sboru přihlásil. Před deseti lety jsem byl zařazen do zásahové jednotky, o dva roky později jsem prošel odborným kurzem Velitel družstva. Od roku 2014 jsem byl zvolen do funkce velitel sboru a od března letošního roku jsem byl jmenován do funkce velitele jednotky, kde jsem nahradil Zdeňka Coufala. Byl velitelem jednotky třicet let, práci vykonával zodpovědně, proto je pro mě snazší na tuto práci navázat.

 

 

Představte nám rakšický sbor hasičů.

Jak lze spočítat , tak sbor byl založen roku 1898. V současné době čítá členská základna 61 členů, 32 mužů, 22 žen a 6 dětí s v celkovým věkovým průměrem 35 let. Zásahovou jednotku tvoří 24 členů. Od roku 2010 sbor i jednotka využívá novou hasičskou zbrojnici. Vozový park jednotky byl obnoven v roce 2014, kde jsme dostali do užívání cisternový automobil na podvozku MAN a dopravní automobil Fiat Ducato.

 

Hasiči musí často zvládat nečekané situace. Jak se připravujete, co je obsahem vašich tréninků?

Zmínil bych především výcvik jednotky, který provádíme pravidelně. Jsou to odborné kurzy, pravidelná odborná příprava velitelů strojníků a dalších členů jednotky. Také se zaměřujeme na různý praktický výcvik. Zajímavé jsou Flashower kontejnery, kde si hasič projde přímo ohněm, záchrana osob na zamrzlých plochách, vyhledávání osob v uzavřených prostorech, transport raněných, plnění bambivaku při lesních požárech a další a další. K ověřování znalostí provádíme prověřovací cvičení a společně s HZS se zúčastníme taktických cvičení k procvičení taktiky při zásahu.

 

 

Hasiči zachraňují, pomáhají a také organizují společenský život. Jak je to ve vašem sboru?

Myslím, že sbor se do kultury zapojuje velmi aktivně. Z vlastní činnosti musím jmenovat soutěž v požárním sportu, kterou pořádáme, a také Den s Hasiči, kde pro veřejnost připravujeme každoročně ukázky techniky a činnosti složek IZS. Pomáháme i ostatním organizacím s pořádáním kulturních a společenských akcí. Například jezdeckému oddílu s pořádáním závodu v koňském spřežení, každoroční turnaj v kopané, kde také aktivně hrajeme. Na akcích města a spolků zajišťujeme občerstvení, jedná se například o Kinematograf bratří Čadíků, Letní koncerty pořádané kulturním střediskem, Pohádkové Vánoce a další.

 

Jaká je spolupráce s městem Moravský Krumlov? V čem si pomáháte a kde je prostor ke zlepšení?

Spolupráci s městem hodnotím velice kladně. Město podporuje jak činnost jednotky tak i činnost sboru v oblasti kultury a sportu za což jim patří velký dík. Vidět to je především na výbavě, kterou jednotka disponuje a na zázemí. A u sboru je velkou vizitkou letos předávaný slavnostní prapor. Zlepšení je samozřejmě možné vždy. Co se týče jednotky rádi bychom do budoucna do vozového parku získali velkokapacitní cisternu, a to převážně z toho důvodu, že naší oblast sužují čím dál větší sucha riziko rozsáhlých požárů je vysoké. Sbor by do budoucna rád získal důstojné místo pro trénování požárního sportu dětí a mládeže. Samozřejmě je co zlepšovat i na naší straně. Budeme se určitě snažit.

 Eva Fruhwirtová

 

 

Fotogalerie